Stoltenberg e vlerëson kontributin e Shqipërisë për Ukrainën

-

Në konferencën e përbashkët për media, me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, e ka falënderuar atë për rolin humanitar në ndihmë ndaj Ukrainës.

Në fjalën e tij, Stoltenberg ka thënë se Ballkani Perëndimor ka rëndësi strategjike për NATO-n, dhe se e vlerëson kontributin e Shqipërisë për stabilitetin dhe bashkëpunimin me vendet e rajonit.

Stoltenberg i përmendi edhe forcat paqeruajtëse të KFOR-it, të cilat qëndrojnë në Kosovë.

“Shqipëria kontribuon në forcat shumëkombëshe në Letoni dhe Bullgari, dhe u ndihmoni në parandalimin e çdo agresioni ndaj vendeve të NATO-s, ju kontribuoni për KFOR-in që është me bazë në Kosovë. Ballkani Perëndimor ka rëndësi strategjike për NATON, dhe e vlerësojmë Shqipërinë për nxitjen e stabilitetin dhe bashkëpunim në rajon”, ka thënë Stoltenberg.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg dhe kryeministri i Shqipërisë Edi Rama

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, e ka falënderuar Shqipërinë edhe për ratifikimin e shpejtë të protokolleve për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO.

Po ashtu, Stoltenberg e ka vlerësuar mbështetjen dhe vizitën e kryeministrit Rama në Ukrainë.

“Në samitin e NATO-së në Madrid, ne morëm vendime me efekte mjaft thelbësore për të forcuar dhe transformuar aleancën, këtu përfshihet një ndryshim thelbësor në qëndrimin tonë për parandalimin e konflikteve, mbështetja për Ukrainën dhe një koncept të ri strategjik. Ne po kështu ramë dakord që të ftojmë Suedinë dhe Finlandën të bashkohen në NATO, dhe po ashtu, falënderojmë Shqipërinë për ratifikimin e protokolleve për anëtarësimin e tyre shpejt”, ka thënë Stoltenberg.

Në fund, Stoltenber është shprehur se dera e NATO-së mbetet e hapur dhe se kjo aleancë e përkrah të drejtën e secilit vend ta zgjedhë rrugëtimin që dëshiron.

Lajmet e fundit

Aleksandre Pato, për herë të tretë rikthehet te ish klubi i tij

Fans applaud as Orlando City forward Alexandre Pato stands on the pitch after an MLS soccer match against...

Tensionet në veri, deputeti gjerman: Kosova po zbaton të drejtat në territorin e saj

Tensionet në veri të Kosovës, kanë sjellë reagime të shumta të ndërkombëtarëve të cilët nuk i kursyen kritikat ndaj...

Lukashenko mohoi thashethemet për shëndetin, kundërshtari i tij: Është në gjendje kritike

Belarusian President Alexander Lukashenko. Photo: Sergei GUNEYEV/AFPPresidenti bjellorus, Aleksandër Lukashenko thuhet se është në gjendje kritike. Kjo...

Nita Latifi vjen me këngën e re “2 Gota” – Telegrafi

Ashtu siç kishte paralajmëruar, Nita Latifi, ka lansuar sot (e shtunë) këngën e re. “2 gota” mban titullin projekti...
- Advertisement -

Muamed Sejdini: Duhet edhe më shumë punë

Federata e Futbollit të Maqedonisë sot zhvilloi Kuvendin e rregullt, në të cilën morri përkrahje të plotë nga UEFA...

Situata në veri, kongresmeni Torres del kundër Blinken: Kosova është aleat i palëkundur i SHBA

Situata në veri të Kosovës është kthyer në temë diskutimi si në “tryezën” e BE ashtu edhe në atë...