Fituesi i “Uimbëlldonit”, nuk do të luajë në “US Open”

-

Pasi fitoi Grand Slam të “Uimbëldonit” pak ditë më parë, sezoni i tenistit serb Novak Xhokoviç, rrezikon të pësojë një tjetër ndalesë. I pavaksinuar, ai nuk lejohet të hyjë në Amerikë, që është kusht i detyrueshëm për personat që duan të hyjnë në këtë shtet. Serbi nuk ka ndërmend të vaksinohet dhe këtë gjë e konfirmoi sërish sot.

“Nuk jam i vaksinuar dhe s’kam ndërmend ta kryej këtë gjë. E kuptoj që kjo gjë mund të më rrezikojë pjesëmarrjen në US Open”.

 

Mundësia e vetme që unë të luaj në US Open është që Amerika të ndryshojë ligjin për ta pavaksinuarit, por nuk besoj se do të ndodhë kjo gjë. Nëse nuk do të vijnë lajme të mira, atëherë do të modifikoj kalendarin tim”, tha Xhokoviç.

Kjo do të thotë që ish-numri 1 në botë të mungojë edhe në turnetë Masters të Montreal (Kanada) dhe Sinsinati (Amerikë), që zhvillohen në muajin gusht.

“Ndershmërisht, nuk do të shkoj në turne të tjerë për të grumbulluar pikë”, tha mes tjerash Xhokoviçi.

Kujtojmë se Grand Slami “US Open” në Nju Jork, do të nis më 29 gusht.

The post Fituesi i “Uimbëlldonit”, nuk do të luajë në “US Open” appeared first on Alsat.

Lajmet e fundit

Përplasen dy trena në Indi, raportohet për shumë viktima

Shumë njerëz dyshohet se kanë vdekur në Indinë lindore pasi një tren pasagjerësh doli nga shinat pas një përplasjeje...

Klubet me vlerën më të lartë në botë, kush mban kreun?!

Në këtë sezon nuk fitoi asnjë trofe, por Real Madrid ka se për çfarë të krenohet. “Los Blancos” janë...

Florim Asani nga gjenerata U18 e Shkëndijës po dëshmon talentët e rinjë të sportit që i ka Tetova

Mesfushori i fundit Florim Asani nga Tetova i cili për momentin po luan në gjeneratën U18 të klubit të...

Dashuri dhe festë për të voglin e yllit Liza

Dihet tashmë se ajo është një yll i muzikës atje ku jetoj por jo vetëm, por edhe një zonjë...
- Advertisement -

Edi Rama për Ali Ahmetin dhe babanë e Hashim Thaçit: Burra!

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka komentuar vizitën e sotme të kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në...

Kryeparlamentari Xhaferi në Vilnus takoi nënkryetaren e parë të Asamblesë nacionale franceze, Valeri Rabo

Kryetari Xhaferi sot, në margjinat e takimit në nivel të lartë të kryetarëve të parlamenteve të vendeve anëtare të...