Suzuki largohet nga Moto GP

-


Prodhuesi japonez Suzuki do të largohet nga kampionati Moto GP në fund të këtij sezoni, lajmin e kanë konfirmuar vetë drejtuesit e skuadrës.

Vendimin  për t’u larguar nga Moto GP në fund të sezonit Suzuki e zbuloi në fillim të muajit maj, duke përmendur “situatën aktuale ekonomike” dhe “nevojën për t’u përqëndruar në ndryshimet kryesore me të cilat përballet bota e automobilizmit”.

Ilustrim

Dy vite më parë, piloti spanjoll Joan Mir, i solli Suzukit titullin e kampionit të Botës në Moto GP, që per ekipin japonez ishte i pari pas plot 20 viteve.

Kjo nuk është hera e parë që Suzuki tërhiqet nga Moto GP pasi, kjo i kishte ndodhur edhe në vitin 2011 por që ishin kthyer përsëri në vitin 2015.

Lajmet e fundit

Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën

Ushtarët rusë kanë hedhur në erë ditën e djeshme një rrugë që lidh qytetin ukrainas të Chernihiv me Bryansk...

Luana tërheqëse me kostum larjeje – Telegrafi

Luana Vjollca është në mesin e bukurosheve më atraktive të ekranit shqiptar. Moderatorja është e njohur për formën mbresëlënëse...

Ançeloti refuzon Brazilin dhe vazhdon edhe një vit me Real Madridin

Real Madrid's head coach Carlo Ancelotti celebrates winning the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Protestat në veri, lëndohet një polic dhe dëmtohen tri automjete të Policisë – Telegrafi

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një zyrtar policor ka marrë lëndime nga sulmet e protestuesve në...
- Advertisement -

Shokon Prigozhin: Të hetohen krimet nga zyrtarët rusë në Ukrainë

Mercenari rus, Yevgeny Prigozhin, tha se u kishte kërkuar prokurorëve të hetonin nëse zyrtarë të lartë të mbrojtjes ruse...

Milani përgatit kontratë afatgjate për Majk Manjan-in

AC Milan's goalkeeper Mike Maignan saves a ball during the Champions League group E soccer match between RB...