Kongresi amerikan me rezolutë i kërkon Serbisë drejtësi për vëllezërit Bytyçi

-

Para rreth një viti, Dhomës së Përfaqësuesve në Kongresin Amerikan, iu dërgua një rezolutë e rëndësishme për tri vrasje, për të cilat SHBA-ja ka një kohë që po kërkon drejtësi.

Rezoluta, që u miratua nga Kongresi të enjten, ka të bëjë me vrasjen e vëllezërve Bytyçi.

Përmes saj, kongresi po i kërkon Qeverisë së Serbisë që t’i zbuloj vrasësit.

“Qeveria e Serbisë, ministritë dhe zyrat e saj përkatëse, duke përfshirë edhe Prokurorinë e Serbisë për Krimet e Luftës, duhet ta bëjnë prioritet hetimin dhe ndjekjen penale sa më shpejt që të jetë e mundur të zyrtarëve aktualë ose edhe ish-zyrtarëve, që besohet se janë përgjegjës për vdekjen e tyre, drejtpërdrejt ose në mënyrë indirekte”, thuhet në Rezolutën e Kongresit.

Në dokument theksohet se edhe pse autoritetet serbe e hetuan rastin, ato asnjëherë nuk i akuzuan individët që ishin pjesë e zinxhirit komandues të Ministrisë së Punëve të Brendshme.

Këtu përmendet ish-ministri i Brendshëm i Serbisë, Vlajko Stojilkoviq, shefi i DepartamentitGjykata E  të Sigurisë Publike, Vlastimir Gjordeviq dhe komandanti i kampit të stërvitjes operacionale, Goran Radosavljeviq i njohur si Guri.

“Ndërsa Presidenti serb Aleksandër Vuçiq u premtoi disa zyrtarëve të lartë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës se do të ketë drejtësi në rastet e vdekjes së Ylli, Agron dhe Mehmet Bytyqi, asnjë individ nuk është shpallur fajtor”, thuhet në Rezolutën e Kongresit.

Madje, në dokument ky rast përmendet si mjaft i rëndësishëm për raportet mes ShBA-së dhe Serbisë.

“Progresi në zgjidhjen e këtij rasti ose mungesa e tij, duhet të mbetet një faktor i rëndësishëm që përcakton zhvillimin e mëtejshëm të marrëdhënieve ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Republikës së Serbisë”, thuhet në Rezolutën e Kongresit.

Se Serbia po neglizhon gjykimin e krimeve të luftës, e thonë edhe në Fondin për të Drejtën Humanitare.

“Ne, përveç vëllezërve Bytyçi poashtu edhe në krahasim me rastet e tjera apo me krimet e tjera të cilat kanë ndodhur gjatë periudhës 98-99, po e shohim një amnisti në heshtje nga ana Serbia, për arsye se më shumë se 20 vjet pas luftës nuk kemi shumë persona të cilët janë proceduar dhe dënuar nga gjyqësori i Serbisë”, ka thënë Amer Alijaj, nga Fondi për të Drejtën Humanitare.

Për vrasjen e vëllezërve Bytyçi, në Prokuroria e Serbisë në vitin 2006 e kishte ngritur një aktakzuzë kundër dy zyrtarëve të lartë të ministrisë së punëve të Brendshme të Serbisë, Sreten Popoviq dhe Millosh Stojanoviq.

Megjithatë, ata ishin liruar më pas nga Gjykata e Apelit.

Shtetasit amerikanë me origjinë shqiptare, Ylli, Agron dhe Mehmet Bytyqi u vranë në Serbi më 1999,  pak muaj pas luftës në Kosovë.

Ata ishin vrarë, pasi gabimisht kishin hyrë në territorin e Serbisë.

Lajmet e fundit

Përplasen dy trena në Indi, raportohet për shumë viktima

Shumë njerëz dyshohet se kanë vdekur në Indinë lindore pasi një tren pasagjerësh doli nga shinat pas një përplasjeje...

Klubet me vlerën më të lartë në botë, kush mban kreun?!

Në këtë sezon nuk fitoi asnjë trofe, por Real Madrid ka se për çfarë të krenohet. “Los Blancos” janë...

Florim Asani nga gjenerata U18 e Shkëndijës po dëshmon talentët e rinjë të sportit që i ka Tetova

Mesfushori i fundit Florim Asani nga Tetova i cili për momentin po luan në gjeneratën U18 të klubit të...

Dashuri dhe festë për të voglin e yllit Liza

Dihet tashmë se ajo është një yll i muzikës atje ku jetoj por jo vetëm, por edhe një zonjë...
- Advertisement -

Edi Rama për Ali Ahmetin dhe babanë e Hashim Thaçit: Burra!

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka komentuar vizitën e sotme të kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në...

Kryeparlamentari Xhaferi në Vilnus takoi nënkryetaren e parë të Asamblesë nacionale franceze, Valeri Rabo

Kryetari Xhaferi sot, në margjinat e takimit në nivel të lartë të kryetarëve të parlamenteve të vendeve anëtare të...