Mijëra të evakuuar pasi nxehtësia shkakton zjarre në Evropë dhe Afrikën e Veriut

Mijëra njerëz në Portugali, Spanjë, Francë dhe Marok janë evakuuar nga shtëpitë e tyre ndërsa zjarrfikësit merren me zjarret e shkaktuara nga vala e të nxehtit të kësaj jave , e cila ka sjellë temperatura ekstreme prej më shumë se 45 gradë Celsius në pjesë të Evropës dhe Afrikës veriore.

Një person ka vdekur dhe të paktën 135 persona kanë pësuar lëndime kryesisht të lehta që nga fillimi i zjarreve në Portugali javën e kaluar. Një “gjendje emergjente” ka qenë në fuqi që nga e diela dhe rreth 800 njerëz janë evakuuar nga shtëpitë e tyre, sipas Autoritetit të Mbrojtjes Civile të vendit, raporton The Guardian, transmeton Portali Dukagjini.

Deri të enjten, Portugalia kishte regjistruar 28 zjarre aktive, me më shumë se dy mijë zjarrfikës në terren.

Një zjarr në afërsi të Landiras, në jugperëndim të Francës. Fotografia: AP

Instituti Portugez për Detin dhe Atmosferën (IPMA), ka thënë se 13 rajone kishin arritur temperatura të paprecedentë të mërkurën, me një temperaturë mbi 46 gradë Celsius të regjistruar në qytetin qendror Lousã.

“Kjo nuk është një situatë shumë normale dhe është serioze në të gjitha aspektet,” ka thënë meteorologia e IPMA Patrícia Gomes për shtypin portugez.

Pedro Pimpão, kryebashkiaku i Pombal, një komunë në Portugalinë qendrore, ka thënë se situata ishte “jashtëzakonisht e rëndë”, duke shtuar se ka pasur shtëpi të djegura, njerëz janë plagosur, si zjarrfikës ashtu edhe civilë, dhe një nga banorët  ka përfunduar gjysmë i djegur.

Ai ka thënë se shumë fshatra në zonë ishin plotësisht të izoluara, që do të thotë se banorët duhej të luftonin për të shpëtuar shtëpitë e tyre derisa të mbërrinin zjarrfikësit.

Një automjet urgjence në Colllado Mediano, Spanjë. Fotografia: Isabel Infantes/Reuters

Zjarri, i cili ishte i përmasave të paprecedentë për rajonin, është vënë nën kontroll, por zona është ende në gatishmëri maksimale.

Zjarret e vazhdueshme vijnë pesë vjet pas zjarrit shkatërrues në komunën qendrore të Pedrógão Grande , i cili vrau 66 njerëz dhe la qindra të plagosur dhe shkatërroi 30,000 hektarë pyje.

Gjatë një vizite te zjarrfikësit e plagosur në Lisbonë të enjten, presidenti i Portugalisë, Marcelo Rebelo de Sousa, këmbënguli se kishte pasur përmirësime të rëndësishme në parandalimin e zjarrit vitet e fundit.

Banorët që përdorin çadra për t’u mbrojtur nga dielli në Shangai, Kinë. Fotografia: Alex Plavevski/EPA

Vapa ekstreme ka përfshirë gjithashtu pjesën më të madhe të Kinës këtë javë, duke prekur më shumë se 900 milionë njerëz. Ndikimet e temperaturave të larta kanë bërë bujë kombëtare, me autoritetet që paralajmërojnë të moshuarit për rrezikun e kushteve të tilla.

Një avion zjarrfikës hedh ujë mbi një shtëllungë tymi në Ladrillar, në perëndim të Spanjës.

Të enjten, Shangai, qyteti më i populluar i vendit, lëshoi ​​alarmin më të lartë për herë të tretë këtë verë, pasi temperaturat e larta thyen vazhdimisht rekorde. Pasditen e së enjtes, temperaturat u rritën në 40,6 gradë Celsius, por nuk u ulën nga 40,9 gradë Celsius të së mërkurës, që përputhej me një rekord të mëparshëm në vitin 2017. Megjithatë, një stuhi shiu të premten solli lehtësim për banorët e Shangait.

Deri të enjten, qyteti kishte lëshuar tashmë tre alarme të kuqe në një hark të shkurtër prej pesë ditësh. Meteorologët thanë se këto paralajmërime ishin një dukuri relativisht e rrallë, me vetëm 17 të dhëna që nga fillimi i mbajtjes së të dhënave në 1873.