Ngadhnjejnë forcat progresive proeuropiane kundër atyre regresive proruse

-

Me 68 vota pro, asnjë të përmbajtur dhe asnjë kundër, Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut miratoi sot propozimin francez për zhbllokimin e rrugës së integrimit të vendit drejt Bashkimit Europian.

Me këtë dështuan tentativat e VMRO, LEVICËS dhe forcave regresive proruse për dezorientimin e vendit nga agjenda e integrimit.

Sot vendi ruajti orientimin e tij properëndimor falë guximin dhe vendimit vizionar të forcave progresive europiane në qeveri.

Të gjitha manipulimet, konfuzionet e krijuara për të fituar pikë të ulëta politike u demaskuan nga ana e popullit i cili nuk përkrahu protestat e inicuara.

Maqedonia e Veriut pas prononcimit pro propozimit francez së shpejti do t’ju qaset fazave aktive të negocimit, respektivisht do të merr datën për mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare me Bashkimin Europian.

Rikujtojmë se propozimi francez në përmbajtjen e saj garanton tiparet e identitetit kulturor, historik dhe gjuhësor të popullit maqedonas, ndërsa garancë për këtë dha edhe Komisioni Europian përmes vizitës së presidentes së saj znj. Ursula Von Der Leyen.

Lajmet e fundit

Presidentja Osmani takon Zelenskyn: Askush më mirë se populli i Kosovës s’e kupton dhimbjen e luftën e Ukrainës

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani është takuar në Moldavi me homologun ukrainas Volodymyr Zelenski, të cilit i ka shprehur...

E kryer: Benzema largohet nga Real Madridi pas 14 vitesh, pritet njoftimi zyrtar

Real Madrid's Karim Benzema controls the ball during the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Grubi: Koncepti i ri i ndërtimit me Bechtel & Enka është garancë e realizimit cilësor dhe më të shpejtë të Korridoreve 8 dhe 10-D

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ishte i pranishëm sot në vendin prej ky fillon ndërtimi i Korridorit 8. Grubi përmes...

Kendall Jenner merr vëmendjen me fustanin provokues në kuvertën e jahtit në Kanë – Telegrafi

Kendall Jenner bëri një shfaqje mjaft provokuese në një postim të ri në InstaStory të mërkurën. Modelja 27-vjeçare, e...
- Advertisement -

Heqja e 20 përqindëshit nga Kushtetuta/ Grubi: Do të ndodh kur t’i vijë koha

Nënkryetari i parë i Qeverisë, Artan Grubi, sot ishte pjesëmarrës në fillimin e punimeve për ndërtimin e Korridorit 8,...

Rrustemi: Korridori 8 po ndërtohet me koncept të ri infrastrukturor, më shpejtë dhe me korrektësi maksimale

Drejtori i Ndërmarrjes publike për rrugë shtetërore, Ejup Rrustemi deklaroi sot nga terreni punues për Korridorin 8 se në...