Fëmijët ribashkohen me familjet e tyre në Kongo

-

Ky është  kontakti i parë i fëmijëve me familjen e tyre që kur luftëtarët kongolez u vranë prindërit gjashtë vjet më parë.

Milicitë bastisën fshatrat në Republikën Demokratike Juglindore të Kongos,  një rajon ku grupet e milicisë janë përleshur për vite me radhë, duke luftuar për tokën dhe burimet.

Jason, tani 12 vjeç dhe Esther, 14 vjeç, të dy ikën në një fshat tjetër ku u morën. Në fillim të këtij viti kujdestarët e tyre u vranë gjithashtu në një sulm tjetër.

Një mik ia kaloi të dhënat e tyre Kryqit të Kuq, i cili arriti të gjejë xhaxhain e tyre, Jean Ilunga Kandeke, qindra kilometra larg në qytetin Manono.

Këtë javë, ata hipën në një aeroplan me shumë fëmijë të tjerë dhe fluturuan për në shtëpinë e tyre të re. Fqinjët u grumbulluan rreth e qark ndërsa erdhën te dera e tyre e re.

Jason Kandeke dhe motra e tij

“Jam shumë i lumtur që jam në shtëpi me familjen time të duhur. Ishte e vështirë të humbas prindërit e mi dhe tani jam shumë i lumtur me xhaxhain tim. Dua të shkoj në shkollë, të studioj, të jem një fëmijë normal”, tha ai.

Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq tha se organizoi 11 fluturime midis 6-8 korrikut nëpër provincat e Tanganyika, Katanga e Epërme, Kivu e Veriut, Kasai Lindor dhe Kinshasa.

Gjithsej 83 fëmijë, të moshës 5 deri në 19 vjeç, u ribashkuan me të afërmit e tyre këtë javë, disa pas disa vitesh larg.

Numri i fëmijëve të ndarë nga familjet e tyre vazhdon të rritet, veçanërisht në provincën e Kivu-së veriore, ku grupi rebel M23 nisi një ofensivë të përtërirë muajt e fundit.

Lajmet e fundit

Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën

Ushtarët rusë kanë hedhur në erë ditën e djeshme një rrugë që lidh qytetin ukrainas të Chernihiv me Bryansk...

Luana tërheqëse me kostum larjeje – Telegrafi

Luana Vjollca është në mesin e bukurosheve më atraktive të ekranit shqiptar. Moderatorja është e njohur për formën mbresëlënëse...

Ançeloti refuzon Brazilin dhe vazhdon edhe një vit me Real Madridin

Real Madrid's head coach Carlo Ancelotti celebrates winning the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Protestat në veri, lëndohet një polic dhe dëmtohen tri automjete të Policisë – Telegrafi

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një zyrtar policor ka marrë lëndime nga sulmet e protestuesve në...
- Advertisement -

Shokon Prigozhin: Të hetohen krimet nga zyrtarët rusë në Ukrainë

Mercenari rus, Yevgeny Prigozhin, tha se u kishte kërkuar prokurorëve të hetonin nëse zyrtarë të lartë të mbrojtjes ruse...

Milani përgatit kontratë afatgjate për Majk Manjan-in

AC Milan's goalkeeper Mike Maignan saves a ball during the Champions League group E soccer match between RB...