Katar 2022, lojtarët e pa vaksinuar rrezikojnë vendin në kombëtare

Futbollistët e Kombëtares së Anglisë që nuk janë vaksinuar mund të lihen jashtë skuadrës së Kupës së Botës, me Garet Sautgejtin që duhet të marrë një vendim të vështirë. Sautgajt ka disa çështje vërtet serioze të përzgjedhjes për të menduar, veçanërisht duke pasur parasysh që skuadra e tij është tërhequr në ‘Grupin e Vdekjes’.

Për më tepër, njerëzit mbetën më pak të impresionuar me njeriun që e çoi kombëtaren në një gjysmëfinale dhe një finale në dy turnetë e fundit, dhe disa kanë pyetur nëse ai duhet të zëvendësohet. Megjithatë, kjo nuk është pyetja e vetme që bëhet pasi, sipas Daily Mail, menaxheri i Anglisë po mendon të mos marrë në Katar ata që nuk janë vaksinuar kundër Covid 19.

Katari vazhdon të kërkojë që njerëzit të karantinohen kur të hyjnë në vend, nëse nuk janë vaksinuar dhe kjo mund të nënkuptojë që ata të humbasin pesë ditë trajnim. Skuadra e Tre Luanëve do të arrijë në vendin pritës vetëm gjashtë ditë përpara ditës së parë të turneut, me Ligën Premier që ndalon ndeshjet vetëm dy ditë para kësaj date.

Me Tre Luanët që luajnë në ditën e hapjes së turneut, do të thotë se ata lojtarë nuk do të kishin pasur shumë kohë apo fare kohë për t’u stërvitur me shokët e tyre të skuadrës. Kjo do ta bënte Southgate që t’i duhej të zgjidhte midis një formacioni potencialisht të dobësuar kundër Iranit ose që ata lojtarë të mbeten në shtëpi.

Thuhet se FIFA po lobon në Katar që të lirojë rregulloret e tyre kundër Covid-19. Klubet e Ligës Premier janë goditur gjithashtu nga ata që nuk janë vaksinuar gjatë turneut aktual para-sezonal jashtë vendit, në Azi apo edhe në Amerikë.