BDI uron të gjithë qytetarët për fillimin e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Europian

-

Sot, pas 17 vitesh pritje Republika e Maqedonisë së Veriut fillon bisedimet për anëtarësim në Bashkimin Europian, duke hapur kështu prespektiva të reja për vendin dhe për qytetarët.

Ngadalë por sigurt, po kyçemi drejt familjes europiane. Bashkimi Demokratik për Integrim, me këtë rast uron të gjithë qytetarët për këtë ditë të madhe për fillimin e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Europian.

Kemi kurorëzuar me sukses të gjitha përpjekjeve për të ruajtur qasjen properendimore si forca progresive bashkë me të gjithë akterët politik në vend. Bashkimi Demokratik për Integrim, vlerëson se këto janë momente të krenarisë pasiqë kemi arritur të sigurojmë një prespektivë të re, të sigurtë dhe të ardhme europiane për të gjithë qytetarët e vendit.

Si ditë historike, po bëhemi pjesë e suksesit të nisur shumë vite më parë, duke u ballafaquar me shumë sfida të cilave u kemi bë ballë dhe në fund kemi dalë fitimtarë.

Bashkimi Demokratik për Integrim, me këtë rast shpreh falenderim ndaj të gjithë atyre që kontribuan në këtë proces, miqtë tanë ndërkombëtarë, në veçanti Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe vendeve të Bashkimit Europian, sepse me ndihmën e tyre u mundësua që Republika e Maqedonisë së Veriut të nisë procesin e anëtarësimit në Bashkimin Europian.
Ditë historike, urime të gjithë qytetarëve!

Lajmet e fundit

Përplasen dy trena në Indi, raportohet për shumë viktima

Shumë njerëz dyshohet se kanë vdekur në Indinë lindore pasi një tren pasagjerësh doli nga shinat pas një përplasjeje...

Klubet me vlerën më të lartë në botë, kush mban kreun?!

Në këtë sezon nuk fitoi asnjë trofe, por Real Madrid ka se për çfarë të krenohet. “Los Blancos” janë...

Florim Asani nga gjenerata U18 e Shkëndijës po dëshmon talentët e rinjë të sportit që i ka Tetova

Mesfushori i fundit Florim Asani nga Tetova i cili për momentin po luan në gjeneratën U18 të klubit të...

Dashuri dhe festë për të voglin e yllit Liza

Dihet tashmë se ajo është një yll i muzikës atje ku jetoj por jo vetëm, por edhe një zonjë...
- Advertisement -

Edi Rama për Ali Ahmetin dhe babanë e Hashim Thaçit: Burra!

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka komentuar vizitën e sotme të kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në...

Kryeparlamentari Xhaferi në Vilnus takoi nënkryetaren e parë të Asamblesë nacionale franceze, Valeri Rabo

Kryetari Xhaferi sot, në margjinat e takimit në nivel të lartë të kryetarëve të parlamenteve të vendeve anëtare të...