E martë, 19 korrik-Bruksel, ditë për histori

-

Ka ditë që vetvetiu bëhen pjesë e historisë. E tillë është kjo e martë e 19 korrikut, pasi me mbledhjen e përbashkët ndërqeveritare BE-Shqipëri-Maqedoni e Veriut, shënon hapin e madh drejt integrimit të këtyre vendeve fqinje.

Një proces i vështirë dhe i gjatë, me përmbushje kriteresh e realizim reformash, paraprakisht e kaloi edhe pengesën e fundit, veton bullgare që e mbante peng procesin. Për këtë s’do mend se duhet të lëvdohen dy qeveritë proevropiane në Shkup dhe Sofje, që u ngritën mbi egoizmin nacional që ishte ushqyer më parë dhe për hir të ardhmërisë evropiane, arritën kompromis.

Nga Brukseli jehojnë fortë fjalët e kryeministrit Dimitar Kovaçevski kur thotë se pas 17 vjetësh pritje, me hapjen e negociatave, “hapim perspektiva të reja” duke iu bashkangjitur kështu “familjes së madhe evropiane” me një besim të fortë se ky është “një fillim i ri për rajonin” drejt prosperitetit.
Edhe më domethënëse janë fjalët e tij se propozimi evropian është arritur pas një procesi të gjerë konsultativ, me ç’rast “nga më shumë aspekte i respekton dhe i ruan linjat e kuqe, ku është precizuar gjuha maqedonase pa kurrëfarë plotësimesh ose sqarimesh. Me çka, sipas tij, hapen dyert që gjuha maqedonase të bëhet një nga gjuhët zyrtare të BE-së.
Gjithsesi, këto janë argumente që disa qarqe opozitare e media, nuk duan t’i dëgjojnë si të vërteta, sepse ato gjithë këtë proces kompromisi e vunë në dyshim. Ato nuk deshën të dëgjojnë fjalët e kryeminsitrit se gjuha maqedonase në këtë mënyrë është jo vetëm e mbrojtur, por dhe do të përjetojë promovim të paparë në shumë vende të Evropës, duke u njohur me gjuhën, kulturën dhe traditat e popullit maqedonas.
Fati e deshi që dy vende fqinje, me raporte tejet të mira midis tyre, të ishin të ndërvarura nga njëra tjetra në këtë proces. Prolongimi i fillimit të negociatave, do të rriste pakënaqësinë në Shqipëri, siç kohë më parë qe shprehur edhe kryeministri shqiptar, Edi Rama, në adresë të Sofjes. Por gjithë kjo, tash mbetet prapa dhe si dy vende nga rajoni i Ballkanit, e sjellin Evropën këtu, për të dëshmuar kapacitetet e tyre por dhe të vërtetën historike: Edhe Evropa e ka origjinën nga Ballkani.
Nuk ka gjë më të natyrshme që vendet e Ballkanit, të jenë pjesë e Evropës. Edhe për një arsye tjetër: ka shumë vende të BE-së që mund të marrin shembull nga Maqedonia e Veriut dhe Shqipërisë për nivelin e lirive dhe të drejtave të njeriut dhe ato etnike./Indeks.mk

Lajmet e fundit

Përplasen dy trena në Indi, raportohet për shumë viktima

Shumë njerëz dyshohet se kanë vdekur në Indinë lindore pasi një tren pasagjerësh doli nga shinat pas një përplasjeje...

Klubet me vlerën më të lartë në botë, kush mban kreun?!

Në këtë sezon nuk fitoi asnjë trofe, por Real Madrid ka se për çfarë të krenohet. “Los Blancos” janë...

Florim Asani nga gjenerata U18 e Shkëndijës po dëshmon talentët e rinjë të sportit që i ka Tetova

Mesfushori i fundit Florim Asani nga Tetova i cili për momentin po luan në gjeneratën U18 të klubit të...

Dashuri dhe festë për të voglin e yllit Liza

Dihet tashmë se ajo është një yll i muzikës atje ku jetoj por jo vetëm, por edhe një zonjë...
- Advertisement -

Edi Rama për Ali Ahmetin dhe babanë e Hashim Thaçit: Burra!

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka komentuar vizitën e sotme të kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në...

Kryeparlamentari Xhaferi në Vilnus takoi nënkryetaren e parë të Asamblesë nacionale franceze, Valeri Rabo

Kryetari Xhaferi sot, në margjinat e takimit në nivel të lartë të kryetarëve të parlamenteve të vendeve anëtare të...