Lokalet e natës në Ferizaj, cak i Inspektoratit të Punës

-

Inspektorati i Punës në Ferizaj ka zhvilluar një aksionin që ka zgjatur tri ditë. Përmes këtij aksioni ka kontrolluar rregullat e sigurisë në punë, pushimet, pajisjen e objekteve me mjete mbrojtëse dhe të gjitha rregullat ligjore, përfshirë pushimet dhe disiplinimin e stafit.

Së bashku me forcat e Policisë së Kosovës, aksioni ka filluar rreth orës 21:00, ndërsa caku i inspektimit kanë qenë disa kafiteri.

Në rastin e parë biznesi nuk është kujdesur për respektimin e ligjit. Nuk ka poseduar dëshmi se punëtorët marrin pagë, shfrytëzojnë pushimet. Gjithashtu, në lokal ka munguar edhe vlerësimi i rrezikut.

Aksioni i Inspektoratit të Punës

Në biznesin e dytë, në lokal nuk janë gjetur dëshmi për paga të punëtorëve. Sipas deklaratave të para, pagat punëtorëve iu jepen në dorë. Gjithashtu, punëdhënësi nuk ka pasur dëshmi që punëtorët kanë shfrytëzuar pushimet, raporton Kallxo.

Të njëjtit biznes i është shqiptuar gjobë, për shkak se edhe më parë i ishte dhënë vërejtje.

Inspektimet kanë vazhduar edhe në lokale të tjera.

Në njërin nga bizneset është gjetur se biznesi nuk është i regjistruar në Administratën Tatimore të Kosovës.

Inspektorët kanë marrë të dhënat fillestare për të njoftuar Inspektoratin Komunal për të bërë mbylljen e atij lokali.

Lajmet e fundit

Grubi: Koncepti i ri i ndërtimit me Bechtel & Enka është garancë e realizimit cilësor dhe më të shpejtë të Korridoreve 8 dhe 10-D

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ishte i pranishëm sot në vendin prej ky fillon ndërtimi i Korridorit 8. Grubi përmes...

Kendall Jenner merr vëmendjen me fustanin provokues në kuvertën e jahtit në Kanë – Telegrafi

Kendall Jenner bëri një shfaqje mjaft provokuese në një postim të ri në InstaStory të mërkurën. Modelja 27-vjeçare, e...

Heqja e 20 përqindëshit nga Kushtetuta/ Grubi: Do të ndodh kur t’i vijë koha

Nënkryetari i parë i Qeverisë, Artan Grubi, sot ishte pjesëmarrës në fillimin e punimeve për ndërtimin e Korridorit 8,...

Rrustemi: Korridori 8 po ndërtohet me koncept të ri infrastrukturor, më shpejtë dhe me korrektësi maksimale

Drejtori i Ndërmarrjes publike për rrugë shtetërore, Ejup Rrustemi deklaroi sot nga terreni punues për Korridorin 8 se në...
- Advertisement -

Rruga Tetovë-Prizren/ Rrustemi: Është kryer fizibiliteti dhe zgjedhur traseja, vijojmë me proceset pasuese

Drejtori i Ndërmarrjes publike për rrugë shtetërore, Ejup Rrustemi nga terreni punues për fillimin e ndërtimit të Korridorit 8,...

Mourinho nuk garanton qëndrimin te Roma

Jose Mourinho ishte totalisht i pakënaqur me ndarjen e drejtësisë në finalen e Ligës së Evropës ku pësoi disfatë...