Shtrenjtohet çmimi i drunjëve, qytetarët e shqetësuar

-

Ndonëse jemi në mes të verës, shumë qytetarë veçse kanë filluar të përgatitën për periudhën e dimrit.

Halli tyre kryesor është ngrohja, e që shumë qytetarë e përdorin drurin si alternativë, por herët për një metër kub dru deri tash kishin paguar rreth 40 euro.

Mirëpo, situatë krejtësisht tjetër është këtë vit, pasi që për sasinë e njëjtë të drurit, ata duhet të paguajnë deri në 80 euro.

Për qytetarin Naim Beka, ky çmim është i papërballueshëm.

“Ky çmim prej 80 euro është i papërballueshëm për neve. Rrogat janë shumë të vogla, ndërsa çmimi i druve shumë i lartë…”, ka thënë Naim Beka, Qytetar.

Naim Beka, Qytetar

Madje, ai ka një hall se si do ta kalojë këtë dimër, “vështire kemi me pas krejt këtë viti”.

Kjo situatë e ka shqetësuar deputetin e PDK-së, Ferat Shala.

Ai ka thënë ky sezon dimëror do të jetë më i vështirë edhe se i kaluari kur u rrit çmimi i rrymës.

“Ky është viti më i keq sa i përketë fushës së energjisë në Kosovë…”, ka konstatuar Ferat Shala, Deputet i PDK-së.

Ferat Shala, Deputet i PDK-së

Kurse, Visar Azemi, nga Ballkan Green Foundation, këtë e sheh si manipulim të çmimit.

“Kjo rritje për 100 për qind, nuk është e moralshme as ferë, dhe po me duket se kemi një lojë në mes të tregtarëve që mundohen t’i shfrytezojnë situata”, kishte thënë, Visar Azemi nga Ballkan Green Foundation.

Visar Azemi, nga Ballkan Green Foundation

Madje, ai vet u befasua kur shkoi për t’u furnizuar me pelet për ngrohje gjatë dimrit, dhe çmimi i tij ishte 100% më i lartë.

Një ton pelet vitin e kaluar ka kushtuar deri në 200 euro, ndryshe nga ky vit, që çmimi i tij varion deri në 350 euro.

Lajmet e fundit

Canelo Alvarez mposht Jermell Charlo, ruan titujt e super kampionit

Saul “Canelo” Alvarez  mundi Jermell “Iron Man” Charlo me vendim unanim të gjyqtarëve të dielën pas mesnate në T-Mobile...

Kasami i bashkohet VMRO-së: Nuk i votojmë Ndryshimet kushtetuese

I pyetur për ndryshimet kushtetuese dhe pse Lëvizja Besa nuk ka marrë pjesë me kandidatin e saj në Grupin...

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...
- Advertisement -

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...