Udhëtimi i parë i Putinit përtej kufijve që nga fillimi i pushtimit në Ukrainë

-

Gjatë ditës së martë të 19 korrikut, presidenti rus, Vladimir Putin ka vizituar Iranin, e kjo vizitë është udhëtimi i parë ndërkombëtar përtej kufijve të ish-Bashkimit Sovjetik, që nga fillimi i pushtimit të tij në Ukrainë, fakt ky që prishi lidhjet me Perëndimin.

Putin është takuar me presidentin e Iranit, Ebrahim Raisi në Teheran si dhe me Udhëheqësin Suprem të Iranit, Ayatollah Khamenei, kështu ka bërë të ditur agjencia shtetërore iraniane.

Poashtu, ishte planifikuar që Putin të zhvillonte diskutime edhe me presidentin turk, Recep Tajip Erdogan.

“Jam shumë i kënaqur që jam në tokën mikpritëse iraniane. Ne mund të mburremi me shifra rekord sa i përket rritjes së tregtisë,” ka thënë Putin.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin në takim me presidentin e Iranit, Ebrahim Raisi

Sipas presidentit rus, bashkëpunimi me Iranin po forcohet për çështjet e sigurisë ndërkombëtare, duke dhënë edhe një kontribut të rëndësishëm në zgjidhjen e konfliktit sirian.

Presidenti iranian, është shprehur se ka pasur përvojë të mirë nga Rusia dhe Irani, sa i përket luftës kundër terrorizmit, ku sipas tij siguria në rajon ka ardhur nga bashkëpunimi mes vendeve.

“Irani pritet të furnizojë Rusinë me qindra dronë”, kështu ka treguar inteligjenca amerikane, transmeton CNN, ku aty përfshihen edhe dronë që janë të aftë për armë, për t’u përdorur në luftën me Ukrainën, përcjell Portali Dukagjini.

Presidenti rus, Vladimir Putin gjatë vizitës në Iran

Poashtu, pas udhëtimit të Putinit në Iran, pritet që të ketë takim edhe me presidentin turk, Erdogan, pasi ky i fundit ka kërcënuar për bllokimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO.

Putin dhe Erdogan pritet të diskutojnë çështjen e eksportit të grurit nga portet ukrainase, kështu ka bërë të ditur Kremlin, ku kjo vizitë vjen pas pretendimeve ukrainase se më shumë se 20 milionë tonë drithëra kanë mbetur të bllokuara në Ukrainë, si shkak i bllokadës ruse nga portet e ndryshme të Detit të Zi.

“Puna është shumë aktive. Ju e dini që më 13 korrik u mbajt në Stamboll takimi i parë katërpalësh për grurin me pjesëmarrjen e përfaqësuesve të Rusisë, Ukrainës, Turqisë dhe OKB-së. Ne jemi të gatshëm të vazhdojmë punën në këtë rrugë. , kjo punë do të vazhdojë”, ka thënë ndihmësi i presidentit rus, Yury Ushakov.

Lajmet e fundit

Presidentja Osmani takon Zelenskyn: Askush më mirë se populli i Kosovës s’e kupton dhimbjen e luftën e Ukrainës

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani është takuar në Moldavi me homologun ukrainas Volodymyr Zelenski, të cilit i ka shprehur...

E kryer: Benzema largohet nga Real Madridi pas 14 vitesh, pritet njoftimi zyrtar

Real Madrid's Karim Benzema controls the ball during the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Grubi: Koncepti i ri i ndërtimit me Bechtel & Enka është garancë e realizimit cilësor dhe më të shpejtë të Korridoreve 8 dhe 10-D

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ishte i pranishëm sot në vendin prej ky fillon ndërtimi i Korridorit 8. Grubi përmes...

Kendall Jenner merr vëmendjen me fustanin provokues në kuvertën e jahtit në Kanë – Telegrafi

Kendall Jenner bëri një shfaqje mjaft provokuese në një postim të ri në InstaStory të mërkurën. Modelja 27-vjeçare, e...
- Advertisement -

Heqja e 20 përqindëshit nga Kushtetuta/ Grubi: Do të ndodh kur t’i vijë koha

Nënkryetari i parë i Qeverisë, Artan Grubi, sot ishte pjesëmarrës në fillimin e punimeve për ndërtimin e Korridorit 8,...

Rrustemi: Korridori 8 po ndërtohet me koncept të ri infrastrukturor, më shpejtë dhe me korrektësi maksimale

Drejtori i Ndërmarrjes publike për rrugë shtetërore, Ejup Rrustemi deklaroi sot nga terreni punues për Korridorin 8 se në...