Kim Kardashian kërkon lirimin nga burgu të reperit Gunna


Kim Kardashian ka postuar në Twitter në mbështetje të lirimit të reperit, Gunna nga burgu disa ditë pasi atij iu mohua edhe një herë kjo, i cili akuzohet në një rast shantazhi të lidhur me bandë.

Avokatja 41-vjeçare e reformës në drejtësinë penale – e cila ka ndihmuar të lirohen shumë njerëz në burg, përfshirë Alice Marie Johnson – shkroi të mërkurën (20 korrik) thjeshtë: ‘#Liri për Gunna’.

Më 7 korrik, një gjykatës në Atlanta mohoi lirinë për reperin 29-vjeçar (emri i vërtetë Sergio Giavanni Kitchens), i cili akuzohet për shantazh së bashku me reperin tjetër Young Thug dhe më shumë njerëz të tjerë.

Edhe gjykatësi i Gjykatës së Lartë të Qarkut Fulton, Ural Glanville kishte mohuar më parë lirinë për Gunna dhe mbajti një seancë dëgjimore mbi kërkesën e reperit për të rishqyrtuar atë vendim në fillim të këtij muaji.

Glanville tha se ai shqetësohej se reperi mund të kërcënonte ose frikësonte dëshmitarët nëse ai lirohej përpara gjyqit, shkruan DailyMail.

Prokurorët kanë thënë se Young Thug, emri i vërtetë i të cilit është Jeffery Lamar Williams, është një themelues i një bande të dhunshme në rrugë në Atlanta të quajtur Young Slime Life dhe se Kitchens ka një rol menaxhues brenda bandës.

Aktakuza prej 88 faqesh e ngritur në maj pretendon se banda ka kryer vrasje të shumta, të shtëna dhe grabitje makinash gjatë afërsisht një dekade dhe ka promovuar aktivitetet e saj në këngë dhe në mediat sociale.

Në një deklaratë të lëshuar në ditëlindjen e tij muajin e kaluar, Kitchens shpalli pafajësinë e tij.

Ndihmës Prokurori i Qarkut të Qarkut Fulton, Don Geary, përmendi disa krime që nuk lidhen me aktakuzën, në të cilat ai tha se Kitchens mund të ishte përfshirë dhe tha se shteti vazhdon të besojë se ai nuk duhet të lirohet me detyrim.

Steve Sadow, një avokat i Kitchens, tha se prokurorët nuk kishin bërë ndonjë pretendim specifik ose të ofronin ndonjë provë për të treguar se klienti i tij është një kërcënim për dëshmitarët. Kuzhinat dhe prindërit e tij janë të gatshëm të japin pronën e tyre si kolateral dhe Kitchens do të pranonte të ishte në arrest shtëpiak me monitorim elektronik, tha Sadow.

“E vetmja gjë që Kitchens dëshiron në këto rrethana është të lirohet, të jetë në shtëpinë e tij, të jetë në gjendje të prodhojë muzikë dhe të takohet me avokatët për t’u përgatitur për gjykim në këtë rast”, tha Sadow.

Kitchens, i cili ka nënshkruar me kompaninë diskografike të Williams-it “Young Stoner Life”, u rendit për herë të dytë në pozitën e parë në tabelën e albumeve “Billboard 200” me “DS4Ever” këtë vit.

Glanville vuri në dukje se ai nuk ka dhënë garanci për asnjë nga personat e akuzuar në aktakuzë.

Ai tha se dëshiron që çështja të gjykohet sa më shpejt që të jetë e mundur. Aktualisht gjykimi është caktuar për në janar. /Telegrafi/