Ndryshimet klimatike kanë rritur temperaturat në Evropë

-

Evropa aktualisht është duke u përballur me një valë të të nxehtit, ndërsa shkenctarët kanë konfirmuar që kjo po ndodh për shkak të përshkallëzimit të ndryshimeve klimatike.

Teksa në Francë zjarret në ditët e fundit kanë detyruar mbi 24 mijë njerëz të largohen nga shtëpitë e tyre, ndërsa strehimoret e urgjencës janë ngritur për të evakuuarit.

Gironde, një rajon i njohur turistik në jugperëndim të Francës, është përfshirë nga zjarri i furshëm ndërsa zjarrfikësit përpiqeshin për ta kontrolluar, dhe si pasojë e zjarreve janë shkatërruar mbi 34 mijë hektarë tokë.

Ilustrim

Kurse në Mbretërinë e Bashkuar këtë javë temperaturat kanë arritur në 40 gradë Celsius, kështu duke shënuar temeperaturat më të larta në histori, transmeton euronews.

Por, Dr Friederike Ott, pedagoge e vjetër në shkencën e klimës në Institutin Grantham për Ndryshimet Klimatike dhe Mjedisin në Mbretërinë e Bashkuar, ka thënë që kjo po ndodh për shkak të ndryshimeve klimatike.

“Unë mendoj se mund të themi me shumë besim se çdo valë e nxehtë që po ndodh është bërë më intensive dhe më e mundshme për shkak të ndryshimeve klimatike,” është shprehur ajo.

Ndërsa në Spanjë, një burrë kishte mbetur i bllokuar në një zjarr i cili ishte arratisur me rrobat e tij të ndezura pasi kishte bërë përpjekje ta parandalonte zjarrin që të arrinte në qytetin Tabara.

Në Portugali, gjysma e komunës së Murca-s ishte përfshirë nga zjarri, trupat e një çifti të moshuar që përpiqeshin të iknin ishin gjetur brenda një “makine plotësisht të djegur”, ka thënë kryebashkiaku për transmetuesin lokal SIC.

Lajmet e fundit

Grubi: Koncepti i ri i ndërtimit me Bechtel & Enka është garancë e realizimit cilësor dhe më të shpejtë të Korridoreve 8 dhe 10-D

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ishte i pranishëm sot në vendin prej ky fillon ndërtimi i Korridorit 8. Grubi përmes...

Kendall Jenner merr vëmendjen me fustanin provokues në kuvertën e jahtit në Kanë – Telegrafi

Kendall Jenner bëri një shfaqje mjaft provokuese në një postim të ri në InstaStory të mërkurën. Modelja 27-vjeçare, e...

Heqja e 20 përqindëshit nga Kushtetuta/ Grubi: Do të ndodh kur t’i vijë koha

Nënkryetari i parë i Qeverisë, Artan Grubi, sot ishte pjesëmarrës në fillimin e punimeve për ndërtimin e Korridorit 8,...

Rrustemi: Korridori 8 po ndërtohet me koncept të ri infrastrukturor, më shpejtë dhe me korrektësi maksimale

Drejtori i Ndërmarrjes publike për rrugë shtetërore, Ejup Rrustemi deklaroi sot nga terreni punues për Korridorin 8 se në...
- Advertisement -

Rruga Tetovë-Prizren/ Rrustemi: Është kryer fizibiliteti dhe zgjedhur traseja, vijojmë me proceset pasuese

Drejtori i Ndërmarrjes publike për rrugë shtetërore, Ejup Rrustemi nga terreni punues për fillimin e ndërtimit të Korridorit 8,...

Mourinho nuk garanton qëndrimin te Roma

Jose Mourinho ishte totalisht i pakënaqur me ndarjen e drejtësisë në finalen e Ligës së Evropës ku pësoi disfatë...