Shefi i CIA-s: Lufta e Rusisë ndaj Ukrainës e detyron Kinën të rimendojë pushtimin e Tajvanit

Lufta e gjatë disamujore e ushtrisë ruse kundër Ukrainës po ndikon në konsideratat e qeverisë kineze se “si dhe kur” të pushtojë Tajvanin, ka thënë të mërkurën drejtori i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës (CIA), William Burns.

Duke u paraqitur në Forumin e Sigurisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), Burns hodhi poshtë spekulimet se presidenti kinez Xi Jinping mund të lëvizte në Tajvan pas një takimi kyç të partisë komuniste më vonë këtë vit.

“Rreziqet e kësaj bëhen më të larta, na duket ne, sa më tej në këtë dekadë që të merrni,” ka thënë Burns, duke shtuar se do nuk do ta nënvlerësonte vendosmërinë e presidentit Xi për të vendosur kontrollin e Kinës mbi Tajvanin vetëqeverisës.

Burns ka thënë se Kina ishte “e pavendosur”, kur shikonte luftën pesëmujore të Rusisë në Ukrainë, të cilën ai e karakterizoi si një “dështim strategjik” për presidentin rus Vladimir Putin, pasi ai kishte shpresuar të rrëzonte qeverinë e Kievit brenda një jave.

Foto ilustrim, Tajvani vend në Azinë Lindore

“Ndjenja jonë është se ndoshta ndikon më pak në pyetjen nëse udhëheqja kineze mund të zgjedhë disa vite më vonë për të përdorur forcën për të kontrolluar Tajvanin, por si dhe kur do ta bënin atë”, ka thënë Burns.

Ndërsa, ai ka deklaruar se besohet që Kina e ka vërejtur nga Ukraina që nuk arrihen fitore të shpejta dhe vendimtare me forcë të pakuptimtë.

“Unë dyshoj se mësimi që po nxjerr lidershipi dhe ushtria kineze është se ju duhet të grumbulloni forcë dërrmuese, nëse do ta mendoni këtë në të ardhmen”, ka thënë ai, raporton The Guardian, transmeton Dukagjini.

Drejtori i CIA-s, William Burns, i parë këtu në vitin 2021, foto The Guardian

Sipas tij, Kina, gjithashtu, ka mësuar se duhet të “kontrollojë hapësirën e informacionit” dhe “të bëjë gjithçka që mundet për të mbështetur ekonominë kundër potencialit për sanksione.

Burns, në përputhje me vlerësimet e mëparshme të SHBA-së, ka thënë se Shtetet e Bashkuara nuk besojnë se Pekini po i ofron mbështetje ushtarake Rusisë, pavarësisht mbështetjes retorike.

Po ashtu, ai ka thënë se Kina ka rritur blerjet e energjisë ruse, por duket e kujdesshme për të mos pësuar sanksione perëndimore.

Kina e konsideron Tajvanin e vetëqeverisur pjesë të territorit të saj në pritje të ribashkimit me forcë, nëse është e nevojshme.

Nacionalistët e mposhtur të Kinës ikën në Tajvan në vitin 1949 pasi humbën luftën civile në kontinent, por ishulli që atëherë është zhvilluar në një demokraci të gjallë dhe fuqi teknologjike udhëheqëse.

Foto ilustrim, horizonti urban i Shangait, Kinë.

Duke folur para Burns në forumin në Malet Rocky, ambasadori i Kinës në Shtetet e Bashkuara, Qin Gang, ka thënë se Pekini ende preferonte “ribashkimin paqësor”.

Por, ai ka akuzuar SHBA-në për mbështetjen e forcave të “pavarësisë” në Tajvan, ku presidentja kineze, Tsai Ing-wen ka pohuar identitetin e veçantë të ishullit.

“Asnjë konflikt dhe asnjë luftë nuk është konsensusi më i madh midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara”, ka thënë Gang.

Ambasadori kinez në Shtetet e Bashkuara, Qin Gang

Por, sipas tij, Shtetet e Bashkuara “po zbrazin dhe po mjegullojnë” politikën e tyre të deklaruar për njohjen e vetëm Pekinit.

Sipas një ligji të miratuar nga Kongresi, kur Washingtoni kaloi njohjen nga Taipei në Pekin në 1979, SHBA-së i kërkohet t’i sigurojë armë Tajvanit për vetëmbrojtje.

Presidenti i SHBA Joe Biden flet gjatë një konference të përbashkët shtypi me kryeministrin e Japonisë Fumio Kishida pas takimit të tyre dypalësh në Pallatin Akasaka në Tokio, Japoni, 23 maj 2022. Foto CNBC

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden në maj të këtij viti ka thënë se SHBA ishte gati të përdorte forcën për të mbrojtur Tajvanin nga një sulm kinez, duke u dukur se do të largonte dykuptimësinë e gjatë të SHBA-së nëse do të angazhohej ushtarakisht, megjithëse Shtëpia e Bardhë u tërhoq shpejt nga komentet e tij.

Biden u ka thënë gazetarëve të mërkurën se ai priste të fliste me Xi “brenda 10 ditëve të ardhshme”.

Spekulimet se Putini mund të jetë në gjendje të keqe shëndetësore bien poshtë nga shefi i CIA-s

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin

Nuk ka asnjë inteligjencë se presidenti rus, Vladimir Putin është i paqëndrueshëm ose në gjendje të keqe shëndetësore, ka deklaruar Burns.

Ka pasur në rritje spekulime të pakonfirmuara mediatike se Putin, i cili mbush 70 vjeç këtë vit, mund të vuante nga ndonjë sëmundje, ndoshta nga kanceri.

Por, William Burns ka thënë se nuk kishte prova për ta sugjeruar këtë, duke bërë shaka se ai dukej “shumë i shëndetshëm”, raporton BBC, transmeton Dukagjini.

Komentet e tij erdhën pasi SHBA njoftoi se do t’i siguronte Ukrainës më shumë armë me rreze të gjatë.