Trump injoroi lutjet për të bërë thirrje për paqe në trazirat e 6 janarit të Kongresit të SHBA-së, thonë dëshmitarët

Donald Trump u ul për orë të tëra duke parë sulmin e 6 janarit në Kapitolin e SHBA-së drejtpërdrejt nga televizioni, duke injoruar lutjet e fëmijëve të tij dhe këshilltarëve të tjerë të afërt për t’i nxitur mbështetësit e tij që të ndalonin dhunën, thanë dëshmitarët në një seancë dëgjimore, të enjten.

Komiteti i Përzgjedhur i Dhomës së Përfaqësuesve përdori seancën e tij të tetë këtë verë për të detajuar atë që anëtarët thanë se ishte refuzimi i Trump për të vepruar për 187 minutat midis fundit të fjalimit të tij nxitës në një tubim që u kërkoi mbështetësve të marshonin në Kapitol.

“Presidenti Trump u ul në tryezën e tij të ngrënies dhe e pa sulmin në televizion, ndërsa stafi i tij më i lartë, këshilltarët më të afërt dhe anëtarët e familjes e lutën të bënte atë që pritet nga çdo president amerikan”, ka thënë përfaqësuesja demokrate, Elaine Luria.

Paneli luajti dëshmi të regjistruara në video nga ndihmësit e Shtëpisë së Bardhë dhe stafi i sigurisë duke diskutuar mbi ngjarjet e ditës, transmeton “Reuters“.

Ish-këshilltarit të Shtëpisë së Bardhë, Pat Cipollone iu bë pyetje pas pyetjeje në dëshminë e regjistruar për veprimet e Trump se a e kishte telefonuar Trump sekretarin e mbrojtjes, Prokurorin e Përgjithshëm apo Shefin e Sigurisë Kombëtare.

Ndërkaq, Cipollone iu përgjigj “jo” çdo pyetjeje.

Sulmi në Kapitol çoi në disa vdekje, plagosi më shumë se 140 oficerë policie dhe vonoi certifikimin e fitores së presidentit demokrat, Joe Biden në zgjedhjet e nëntorit 2020.

Një video nga Kapitoli i SHBA-së më 6 janar 2021, shfaqet në një ekran gjatë një seance publike të Komitetit të Përzgjedhur të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA për të hetuar Sulmin e 6 janarit në SHBA

Dëshmitarë në dhomë ishin Matthew Pottinger, një zëvendëskëshilltar për sigurinë kombëtare të Trump dhe Sarah Matthews, një zëvendëssekretare shtypi në Shtëpinë e Bardhë. Të dy dhanë dorëheqjen në orët pas trazirave.

“Nëse presidenti do të kishte dashur të bënte një deklaratë dhe t’i drejtohej popullit amerikan, ai mund të ishte pothuajse menjëherë në kamera,” dëshmoi Matthews. “Nëse ai do të kishte dashur të bënte një adresim nga Zyra Ovale, ne mund të kishim mbledhur trupin e shtypit të Shtëpisë së Bardhë brenda pak minutash.”

Paneli prej shtatë anëtarëve demokratë dhe dy republikanëve të Dhomës së Përfaqësuesve ka hetuar sulmin gjatë vitit të kaluar, duke intervistuar më shumë se 1000 dëshmitarë dhe duke mbledhur dhjetëra mijëra dokumente.

Matthew Pottinger, majtas, dhe Sarah Matthews janë betuar për të dëshmuar përpara Komisionit të Përzgjedhur të Dhomës së Përfaqësuesve që hetonte sulmin e 6 janarit në Kapitol gjatë seancës dëgjimore të komisionit

Dëshmia e një regjistrimi e një zyrtari sigurie të Shtëpisë së Bardhë, identiteti i të cilit ishte i mbrojtur, përforcoi dëshminë e mëparshme se zyrtarët e administratës e dinin se kishte raporte të shumta për armë në turmën e mbështetësve që u mblodhën për fjalimin e Trumpit në tubim.

Komiteti tregoi video të disa zyrtarëve të Shtëpisë së Bardhë që përshkruanin shqetësimin e tyre atë pasdite kur panë një postim në Twitter nga Trump për mbështetësit e tij, në të cilin ai fajësonte Pence për mosndalimin e certifikimit.

“Trump po derdhte benzinë ​​në zjarr”, tha Matthews.

Zyrtari i sigurisë ka thënë se disa nga truprojat e Pence filluan të kenë frikë për jetën e tyre.

Cassidy Hutchinson, ish-ndihmëse gjatë administratës së ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump, kishte dëshmuar përgjatë një seance dëgjimore mbi hetimin e ngjarjeve të 6 janarit në Kongresin Amerikan, me 28 qershor të këtij viti.

Më shumë se 850 persona janë akuzuar për pjesëmarrje në trazira dhe deri tani, ka më shumë se 325 pranim fajësish.

Afër fundit të seancës dëgjimore, komiteti tregoi daljet e një videoje të bërë nga Trump më 7 janar duke trajtuar atë që ai e quajti “sulmin e tmerrshëm”. Por, ai nuk pranoi të thoshte  se zgjedhjet kishin përfunduar.

Përfundimisht, Trump u largua nga Uashingtoni më 20 janar, në vend që të merrte pjesë në inaugurimin e Bidenit atë ditë.