Shpërthen zjarri në qyetin Vatera, në ishullin grek

-

Një zjarr ka shpërthyer në ishullin grek të Lesbos, ndërsa autoritetet iu kanë bërë thirrje njerëzve të largohen nga qyteti i njohur turistik.

Zjarri ka filluar mëngjesin e së shtunës të 23 korrikut, sipas Cyprus Reporter, duke shtuar se qyteti turistik i Vaterës ishte “përfshirë” nga flakët.

Shtëpitë dhe pronat turistike janë evakuar në zonë, me autobusë dhe varka të ofruara për të ndihmuar njerëzit të largoheshin.

Ilustrim

Departamenti lokal i zjarrfikësve në një konferencë urgjente ka thënë se 50 zjarrfikës po luftonin me zjarrin, i cili po ndizej nga erërat e forta. Në shuarjen e zjarrit kanë ndihmuar edhe vullnetarë.

Media lokale Iefimerida ka thënë se flakët kishin mbërritur në det në disa vende dhe se disa prona tashmë janë shkatërruar, ndërsa roja bregdetare thuhet se ka shpëtuar nëntë persona nga plazhi, transmeton skynews.

Vatera, një shtrirje plazhi 8 km, është një destinacion popullor turistik në ishull, me shumë shtëpi pushimi.

Edhe pse shkaqet e zjarrit nuk janë të panjohura, zyrtarët në vend kanë thënë se kjo verë është një nga më të vështirat ndonjëherë në Mesdhe.

Temperaturat në të gjithë Evropën janë rritur gjatë javës së fundit, me Britaninë e Madhe që ka përjetuar edhe zjarre pasi merkuri arriti në 40.3C për herë të parë ndonjëherë.

Autoritetet franceze dhe spanjolle janë marrë gjithashtu me zjarret për shkak të vapës së madhe.

Lajmet e fundit

Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën

Ushtarët rusë kanë hedhur në erë ditën e djeshme një rrugë që lidh qytetin ukrainas të Chernihiv me Bryansk...

Luana tërheqëse me kostum larjeje – Telegrafi

Luana Vjollca është në mesin e bukurosheve më atraktive të ekranit shqiptar. Moderatorja është e njohur për formën mbresëlënëse...

Ançeloti refuzon Brazilin dhe vazhdon edhe një vit me Real Madridin

Real Madrid's head coach Carlo Ancelotti celebrates winning the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Protestat në veri, lëndohet një polic dhe dëmtohen tri automjete të Policisë – Telegrafi

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një zyrtar policor ka marrë lëndime nga sulmet e protestuesve në...
- Advertisement -

Shokon Prigozhin: Të hetohen krimet nga zyrtarët rusë në Ukrainë

Mercenari rus, Yevgeny Prigozhin, tha se u kishte kërkuar prokurorëve të hetonin nëse zyrtarë të lartë të mbrojtjes ruse...

Milani përgatit kontratë afatgjate për Majk Manjan-in

AC Milan's goalkeeper Mike Maignan saves a ball during the Champions League group E soccer match between RB...