Si ishte rrëzuar helikopteri ushtarak serb nga dëshmori Naser Brahimaj?

-

Pos këmbësorisë, artilerisë së rëndë dhe mjeteve të blinduara, forcat serbe gjatë luftës në Kosovë, kishin  përdorure edhe helikopter.

Një të tillë e kishin vënë në funskion në vitin 1998 në regjionin e Dukagjinit, porse operacioni i tij, kundër UÇK-së, kishte përfunduar keq.

Disa ushtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, kishin arriture që ta rrëzojnë atë. Në krye të këtij misioni kishte qenë Naser Brahimaj që tani është dëshmorë i kombit.

Historinë e kësaj ngjarje tani e rrëfen bashkëluftëtari i tij Xhevdet Brahimaj.

Naser Brahimaj

“Kemi shumë momente në vija të frontit, mirëpo me kujtohet momenti kur kemi qenë në fshatin Këpuz, dhe aty është rrëzuar helikopteri i forcave serbe nga Naseri… Ne kemi qenë aty si bashkëluftëtarë te tij, kam qenë unë, Nezir Neziri tashmë i ndjerë dhe dy persona të tjerët të fshatit, dëshmori Ganiu dhe Blerimi i cili është gjallë. Ne kemi pasur një armë mitrolez me kalibër 12.7, njëheri arma më e madhe që e kemi poseduar ne si UÇK dhe me atë armë është rrezuar helikopteri nga Naseri”, ka rrëfyër Xhevdet Brahimaj, bashkëluftëtar.

Naser Brahimaj, heroikisht kishte rënë dëshmor me 5 prill të viti 1998.

E bashkëluftëtari i tij, Xhevdeti I cili atë ditë ishte i plagosur në dy këmbë, tregon momentin kur mori vesh se Naseri kishte rënë dëshmorë.

Naser Brahimaj

“Kur e kam marrë vesh se Naseri është vrarë, kam qenë I plagosur edhe vetë, u kanë një moment shumë I vështirë dhe ka qenë e papranushme mu vra ai djalë, edhe plagët e mija që i kam pas duke i shëru, por kur mora vesh për të I harrova edhe plagët e mija, gjynah të vrahet ai djal, ka qenë luftëtar shumë i zoti”, ka shtuar ai.

Të freskët luftëtari Xhevdet Brahimaj, e ka edhe biseden e fundit më komandant Naser Brahimajn, që njihej edhe si komandant Bardheci.

Xhevdet Brahimaj

“Fjala e fundit ka qenë më të kur unë kam qenë I shtrirë në Spitalin Ushtarak në Zhebel, ku Naseri ka ardhur dhe më ka vizituar aty, dhe më tha qu, qu çka je ligë kështu, e unë I thash o nuk po mundem se përqef po, dhe I thash po e sheh edhe vetë që jam I plagosur në dy këmbë”, ka përfunduar Xhevdet Brahimaj, bashkëluftëtar.

Të gjithë këta  ish ushtarë të UCK-së, kanë shërbyer në Zonën Operative të Dukagjinit.

Lajmet e fundit

Presidentja Osmani takon Zelenskyn: Askush më mirë se populli i Kosovës s’e kupton dhimbjen e luftën e Ukrainës

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani është takuar në Moldavi me homologun ukrainas Volodymyr Zelenski, të cilit i ka shprehur...

E kryer: Benzema largohet nga Real Madridi pas 14 vitesh, pritet njoftimi zyrtar

Real Madrid's Karim Benzema controls the ball during the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Grubi: Koncepti i ri i ndërtimit me Bechtel & Enka është garancë e realizimit cilësor dhe më të shpejtë të Korridoreve 8 dhe 10-D

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ishte i pranishëm sot në vendin prej ky fillon ndërtimi i Korridorit 8. Grubi përmes...

Kendall Jenner merr vëmendjen me fustanin provokues në kuvertën e jahtit në Kanë – Telegrafi

Kendall Jenner bëri një shfaqje mjaft provokuese në një postim të ri në InstaStory të mërkurën. Modelja 27-vjeçare, e...
- Advertisement -

Heqja e 20 përqindëshit nga Kushtetuta/ Grubi: Do të ndodh kur t’i vijë koha

Nënkryetari i parë i Qeverisë, Artan Grubi, sot ishte pjesëmarrës në fillimin e punimeve për ndërtimin e Korridorit 8,...

Rrustemi: Korridori 8 po ndërtohet me koncept të ri infrastrukturor, më shpejtë dhe me korrektësi maksimale

Drejtori i Ndërmarrjes publike për rrugë shtetërore, Ejup Rrustemi deklaroi sot nga terreni punues për Korridorin 8 se në...