Ambasadori i ri i Kosovës në Turqi i ka dhënë letrat kredenciale presidentit Erdogan

-

Ambasadori i Kosovës në Turqi, Agon Vrenezi, i ka dorëzuar letrat kredenciale te presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan.

Të martën e 26 korrikut Ambasadori ri i Kosovës në Turqi, Agon Vrenezi, ia ka dorëzuar letrat kredenciale te presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan.

Sipas Ambasadës së Kosovës në Turqi, Ambasadori Vrenezi përcolli mesazhin dhe përshëndetjet e Presidentes, Qeverisë dhe të popullit të Republikës së Kosovës për shtetin dhe popullin turk.

Agon Vrenezi dhe Rexhep Tajip Erdogan

Ambasada e Kosovës ka konstatuar se niveli i bashkëpunimit të shkëlqyeshëm në mes të dy vendeve, me zotimin për shfrytëzim të të gjitha potencialeve që ky bashkëpunim të shtrihet në të gjitha fushat në dobi të qytetarëve.

Ndërsa shteti i Turqisë, e kishte njohur Kosovën si shtet të pavarur ndër shtetet e para në botë.

Kosova dhe Turqia kanë bashkëpunimi të mirë dhe ne Kosovë kompanitë turke kanë investuar në energji elektrike siç është KEDS dhe në Aeroportin e Prishtinës siç është LIMAK.

Dhe autostradat e Kosovës ishin ndërtuar nga kompaninë Bechtel Enka.

Lajmet e fundit

Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën

Ushtarët rusë kanë hedhur në erë ditën e djeshme një rrugë që lidh qytetin ukrainas të Chernihiv me Bryansk...

Luana tërheqëse me kostum larjeje – Telegrafi

Luana Vjollca është në mesin e bukurosheve më atraktive të ekranit shqiptar. Moderatorja është e njohur për formën mbresëlënëse...

Ançeloti refuzon Brazilin dhe vazhdon edhe një vit me Real Madridin

Real Madrid's head coach Carlo Ancelotti celebrates winning the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Protestat në veri, lëndohet një polic dhe dëmtohen tri automjete të Policisë – Telegrafi

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një zyrtar policor ka marrë lëndime nga sulmet e protestuesve në...
- Advertisement -

Shokon Prigozhin: Të hetohen krimet nga zyrtarët rusë në Ukrainë

Mercenari rus, Yevgeny Prigozhin, tha se u kishte kërkuar prokurorëve të hetonin nëse zyrtarë të lartë të mbrojtjes ruse...

Milani përgatit kontratë afatgjate për Majk Manjan-in

AC Milan's goalkeeper Mike Maignan saves a ball during the Champions League group E soccer match between RB...