Kolegët e heroit Enver Zymberi vrapojnë për nder të 11-vjetorit të rënies së tij

-

Kolegët e pjesëtarit të Policisë së Kosovës, i rënë në kryerje të detyrës, Enver Zymberi, kanë vrapuar të martën në nderim të 11-vjetorit të rënies së tij gjatë aksionit policor në veri të vendit.

Ky vrapim është bërë nga rruga që mban edhe emrin e tij, deri te lapidari i heroit në fshatin Duboc, ku është edhe vendlindja e heroit të ndjerë Enver Zymberi.

Kolegët e të njerit që morrën pjesë në këtë vrapim ishin Lulzim Bucolli, Naim Foniqi, Naim Zyberaj, Edmond Jakupi dhe Erzen Zyberaj.

Foto të kolegëve që kanë vrapuar

Gjithashtu, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka përkujtuar pjesëtarin e policisë së Kosovës, Enver Zymberi, i cili kishte rënë dëshmor në kryerje të detyrës zyrtare. Kurti ka thënë se Enver Zymberi është dëshmor i sovranitetit dhe ligjshmërisë së Republikës së Kosovës.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

“Enver Zymberi është dëshmor i sovranitetit dhe ligjshmërisë së Republikës së Kosovës, për çka shteti ynë asnjëherë nuk do ta harrojë, sepse Republika e Kosovës asnjëherë nuk do të heqë dorë nga sovraniteti i saj dhe as nga shteti ligjor dhe i së drejtës”, ka thënë Kurti.

Zymberi u vra nga struktura kriminale serbe, që ende nuk janë zbuluar dhe nuk janë nxjerrë para drejtësisë.

Në Kosovë janë 21 zyrtarë policorë që e kanë humbur jetën në krye të detyrës së tyre.

Ndërsa, edhe presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka përkujtuar  Zymberin, përmes një postimi në Zyrën e Presidentes, Osmani ka përkujtuar edhe 21 policët e rënë në detyrë që nga themelimi i Policisë së Kosovës.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

“Në 11-vjetorin e rënies, e kujtojmë sot heroin Enver Zymberi, i cili ra në mbrojtje të integritetit territorial të Kosovës, për të cilën gjë i përkulemi sot e përjetësisht. Ai është heroi i Kosovës së sotme, i cili u vra në krye të detyrës nga strukturat kriminale serbe në mbrojtje të shtetit ligjor”, thuhet në njoftimin zyrtar.

Të hënën e 25 korrikut janë bërë 12 vjet nga aksioni i 25 dhe 26 korrikut i Policisë së Kosovës në veri të vendit.

Aksioni për shtrirje të sovranitetit në atë pjesë të Kosovës, nuk kishte shkuar gjithçka sipas planit. Pas një sulmi me snajper, kishte mbetur i vdekur polici Enver Zymberi.

Megjithatë, ky aksion vlerësohet si pikënisje e shtrirjes së sovranitetit në komunat veriore të Kosovës.

Lajmet e fundit

Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën

Ushtarët rusë kanë hedhur në erë ditën e djeshme një rrugë që lidh qytetin ukrainas të Chernihiv me Bryansk...

Luana tërheqëse me kostum larjeje – Telegrafi

Luana Vjollca është në mesin e bukurosheve më atraktive të ekranit shqiptar. Moderatorja është e njohur për formën mbresëlënëse...

Ançeloti refuzon Brazilin dhe vazhdon edhe një vit me Real Madridin

Real Madrid's head coach Carlo Ancelotti celebrates winning the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Protestat në veri, lëndohet një polic dhe dëmtohen tri automjete të Policisë – Telegrafi

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një zyrtar policor ka marrë lëndime nga sulmet e protestuesve në...
- Advertisement -

Shokon Prigozhin: Të hetohen krimet nga zyrtarët rusë në Ukrainë

Mercenari rus, Yevgeny Prigozhin, tha se u kishte kërkuar prokurorëve të hetonin nëse zyrtarë të lartë të mbrojtjes ruse...

Milani përgatit kontratë afatgjate për Majk Manjan-in

AC Milan's goalkeeper Mike Maignan saves a ball during the Champions League group E soccer match between RB...