Ahmeti – Geer: Negociatat me BE-në për anëtarësim filluan

-

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti ka takuar sot ambasadorin e BE-së në Maqedoninë e Veriut, David Geer. Euroambasadori uroi Ahmetin për fillimin e procesit të negociatave me Bashkimin Europian, ndërsa i pari i BDI-së e falënderoi për mbështetjen e vazhdueshme.

Pas mbajtjes së konferencës së parë ndërqeveritare në Bruksel, takova sot ambasadorin e Bashkimit Europian në vend z. David Geer, i cili më uroi për fillimin e procesit të negociatave duke vlerësuar rolin konstruktiv të BDI-së në zhbllokimin e rrugëtimit europian të vendit.

Faleminderova ambasadorin Geer për mbështjetjen e vazhdueshme në misionin e përforcimit të pozicioneve tona properëndimore dhe e njoftova se BDI si forcë politike proeuropiane do të vazhdojë funksionimin mbi parimet e Marrëveshjes së Ohrit, të Prespës dhe të fqinjësisë së mirë me Bullgarinë që garantojnë të ardhmen europiane të vendit.

Ndryshimet kushtetuese dhe zbatimi i reformave në përputhje me Bashkimin Europian janë sfidat e rradhës që padyshim se do t’ju qasemi me racionalitet dhe efikasitet të madh zbatimi.

Lajmet e fundit

Zelensky: Rusia do të humbasë së bashku me ata që e ndihmojnë atë me terrorin

“Çdo person që punon me Rusinë do të mbyllet nga sanksionet. Dhe Federata Ruse do të humbasë gjithçka, së...

Aleksandre Pato, për herë të tretë rikthehet te ish klubi i tij

Fans applaud as Orlando City forward Alexandre Pato stands on the pitch after an MLS soccer match against...

Tensionet në veri, deputeti gjerman: Kosova po zbaton të drejtat në territorin e saj

Tensionet në veri të Kosovës, kanë sjellë reagime të shumta të ndërkombëtarëve të cilët nuk i kursyen kritikat ndaj...

Lukashenko mohoi thashethemet për shëndetin, kundërshtari i tij: Është në gjendje kritike

Belarusian President Alexander Lukashenko. Photo: Sergei GUNEYEV/AFPPresidenti bjellorus, Aleksandër Lukashenko thuhet se është në gjendje kritike. Kjo...
- Advertisement -

Nita Latifi vjen me këngën e re “2 Gota” – Telegrafi

Ashtu siç kishte paralajmëruar, Nita Latifi, ka lansuar sot (e shtunë) këngën e re. “2 gota” mban titullin projekti...

Muamed Sejdini: Duhet edhe më shumë punë

Federata e Futbollit të Maqedonisë sot zhvilloi Kuvendin e rregullt, në të cilën morri përkrahje të plotë nga UEFA...