Një tërmet i fortë godet Filipinet veriore duke vrarë të paktën 4 persona

-

Një tërmet i fortë goditi Filipinet veriore të mërkurën në mëngjes, duke vrarë të paktën katër persona, dhe rreth 44 të tjerë u plagosën. Tërmeti ka shkaktuar dhjetëra rrëshqitje dheu me dëmtime të rënda të ndërtesave.

Tërmeti me magnitudë 7.0 goditi Filipinet në orën 8:43 të mëngjesit, në një thellësi prej 10 kilometrash ose gjashtë milje, sipas Institutit Filipine të Vullkanologjisë dhe Sizmologjisë, raporton The News York Times, transmeton Dukagjini.

“Ky është një tërmet i madh,” ka thënë Renato Solidum, kreu i institutit, në një intervistë me një radio lokale.

Epiqendra e tërmetit ishte në Luzon, ishulli më i populluar i Filipineve, por në veriperëndim të tij, ku jetojnë relativisht pak njerëz. Deri në mesditë, katër persona dihej se ishin vrarë, këtë e ka bërë të ditur, Sekretari i Brendshëm dhe Pushtetit Lokal, Benjamin Abalos Jr.

Foto nga termeti që goditi Filipinet

Zyrtarët thanë se tërmeti kishte shkaktuar të paktën 50 rrëshqitje dheu. Disa zona të largëta nuk ishin arritur ende dhe ishte e mundur që të raportoheshin më shumë vdekje.

Zyrtarët publikuan foto nga provinca Abra, ku ishte epiqendra e tërmetit, që tregonin dëme në ndërtesa, disa prej të cilave ishin shembur pjesërisht.

Foto nga termeti që goditi Filipinet

Foto të tjera nga Baguio City, në provincën Benguet aty pranë, treguan pacientët që strehoheshin në mjediset e një spitali pasi u evakuuan. Njëri i ulur në një karrige me rrota, i ndjekur nga personeli mjekësor.

Filipinet, një arkipelag me më shumë se 7 mijë ishuj, të cilët shtrihen përgjatë së ashtuquajturës Unaza e Zjarrit, një rajon ku pllakat tektonike nganjëherë bluhen së bashku për të shkaktuar tërmete vdekjeprurëse.

Dy tërmete në Filipinet qendrore vranë rreth 100 njerëz në vitin 2012 dhe 2013. Në vitin 2019, një tërmet në perëndim të Manilës la të paktën 11 të vdekur .

Instituti i sizmologjisë fillimisht raportoi se tërmeti i së mërkurës kishte një magnitudë 7.3, por më vonë uli vlerësimin e tij. Nuk kishte asnjë rrezik për një cunami nga tërmeti, sepse gabimi ishte në brendësi.

Lajmet e fundit

Canelo Alvarez mposht Jermell Charlo, ruan titujt e super kampionit

Saul “Canelo” Alvarez  mundi Jermell “Iron Man” Charlo me vendim unanim të gjyqtarëve të dielën pas mesnate në T-Mobile...

Kasami i bashkohet VMRO-së: Nuk i votojmë Ndryshimet kushtetuese

I pyetur për ndryshimet kushtetuese dhe pse Lëvizja Besa nuk ka marrë pjesë me kandidatin e saj në Grupin...

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...
- Advertisement -

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...