Tetovarët në hall, Bilall Kasami bën qejf, qentë endacakë sulmojnë një grua 50 vjeçare

-

Një grua pesëdhjetëvjeçare nga Tetova ka denoncuar se është përballur me sulm dhe kafshim. Një grupa pesëdhjetëvjeçare nga Tetova ka denoncuar se është përballur me një sulm dhe kafshim. Ajo dje në mesditë ka denoncuar në SPB Tetovë se në rrugën “Ilindenska” në Tetovë është kafshuar nga një qen endacak.

Ky sulm vjen, disa ditë pasi filloi trajtimi më intensiv dhe përballja me qentë endacakë në Tetovë. organizata Amos Pet e cila u përzgjodh në tender publikoi se nga e shtuna ka filluar strehimi i qenve të qytetit të Tetovës, pas dy muajsh proces i hartimit dhe targetimit të tufave në qytet.

“Fatkeqësisht, shumë prej tyre u desh të kapen me qetësues (të administruar nga një veteriner i licencuar), arsyeja se këta qen janë pjesë e një grupi të egër dhe të madh qensh endacakë dhe territorialë që janë bërë rrezik për veten dhe të gjithë rreth tyre. Amos filloi një proces të gjatë dhe të mundimshëm të rehabilitimit të këtyre qenve, ku një bihejviorist i huaj (një person që punon në ndryshimin e sjelljes së qenve) do të përfshihet në vlerësimin e tyre dhe punën me ta”, informoi organizata.

Pasi i trajton këto kafshë si të gatshme, të shëndetshme dhe që konsiderohen të përshtatshme për përkujdes, organizata ofron një shtëpi.

Lajmet e fundit

Presidentja Osmani takon Zelenskyn: Askush më mirë se populli i Kosovës s’e kupton dhimbjen e luftën e Ukrainës

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani është takuar në Moldavi me homologun ukrainas Volodymyr Zelenski, të cilit i ka shprehur...

E kryer: Benzema largohet nga Real Madridi pas 14 vitesh, pritet njoftimi zyrtar

Real Madrid's Karim Benzema controls the ball during the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Grubi: Koncepti i ri i ndërtimit me Bechtel & Enka është garancë e realizimit cilësor dhe më të shpejtë të Korridoreve 8 dhe 10-D

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ishte i pranishëm sot në vendin prej ky fillon ndërtimi i Korridorit 8. Grubi përmes...

Kendall Jenner merr vëmendjen me fustanin provokues në kuvertën e jahtit në Kanë – Telegrafi

Kendall Jenner bëri një shfaqje mjaft provokuese në një postim të ri në InstaStory të mërkurën. Modelja 27-vjeçare, e...
- Advertisement -

Heqja e 20 përqindëshit nga Kushtetuta/ Grubi: Do të ndodh kur t’i vijë koha

Nënkryetari i parë i Qeverisë, Artan Grubi, sot ishte pjesëmarrës në fillimin e punimeve për ndërtimin e Korridorit 8,...

Rrustemi: Korridori 8 po ndërtohet me koncept të ri infrastrukturor, më shpejtë dhe me korrektësi maksimale

Drejtori i Ndërmarrjes publike për rrugë shtetërore, Ejup Rrustemi deklaroi sot nga terreni punues për Korridorin 8 se në...