Boksieri që bëri miliona, por më pas i humbi të gjitha

-

Boksi mund të jetë një sport që gjeneron pasuri të mëdha në eksponentët e tij më të mirë, por lë edhe gladiatorë që humbasin gjithçka duke mos ditur të menaxhojnë pasurinë dhe ka shumë raste. Njëri prej tyre ishte Ivander Holifield. Ai ishte më i vogli nga nëntë fëmijët, njeriu që më vonë u bë legjendë në ring, u frymëzua nga shkenca dhe filloi një karrierë plot fitore nën drejtimin e trajnerit të tij të parë, Karter Morgan.

Kampioni i ardhshëm tregoi talent të natyrshëm që nga koha kur hodhi hapat e tij të parë dhe fitoi të gjitha ndeshjet e tij për tre vitet e para, por më pas u mund nga një i ri i quajtur Sesil Kollins. I nervozuar nga rënia, Ivander vrapoi në shtëpi dhe e informoi nënën e tij se kishte mbaruar me boksin.

“Kur humba luftën time të parë në moshën 11-vjeçare, u largova. Mamaja ime tha se duhej të kthehesha sepse ajo nuk po rrit një fëmijë që dorëzohet. Unë humba përsëri luftën time të dytë kundër Kollins dhe u largova. Ajo më bëri të kthehesha dhe të provoja edhe një herë.”

Rritja e vërtetë filloi të fitonte pseudonimin e tij kur ai kaloi tre raundet e para të konkurrencës me fitoret e njëpasnjëshme të KO. Më pas, në gjysmëfinale, ai u përball me Kevin Barry të Zelandës së Re dhe humbi me skualifikim të diskutueshëm.

 

Evander Holyfield attends the 2019 American Icon Awards at the Beverly Wilshire Hotel on Sunday May 19, 2019, in Beverly Hills, Calif. (Photo by Richard Shotwell/Invision/AP)

 

Holifield më pas u ngjit në kategorinë e peshave të rënda, dhe aty kuptoi fuqinë e tij dhe pati një rritje meteorike, në atë masë sa u përball me Majk Tajson. Për shkak se Tajsoni shkaktoi një ngjarje të tillë, pjesa më e madhe e publikut refuzoi të pranonte humbjen e tij dhe u ngritën justifikime të ndryshme. Ata gjithashtu theksuan me të drejtë se Holifield kishte rrahur një Daglas shumë më të rëndë dhe më të përgatitur se ai që kishte rrahur Tajsonin.

‘Buster’ kishte kaluar tetë muaj duke shijuar famën e tij të re, padyshim shumë. Holyfield tha për “BBC”: “Isha i lumtur, ia arrita qëllimit, por pasi arrita qëllimin tim dhe u bëra kampion, kjo nuk i ndaloi njerëzit të flisnin.”

Në fund, Holyfield erdhi për të marrë miliona dollarë për paraqitjet e tij në ring, por ai nuk dinte si ta menaxhonte pasurinë e tij, ndonëse në një intervistë për “BBC”, ai komentoi se e ka marrë mësimin dhe tani ka një libër, ku rrëfen përvojat e tij./abcnews.al

Lajmet e fundit

E kryer: Benzema largohet nga Real Madridi pas 14 vitesh, pritet njoftimi zyrtar

Real Madrid's Karim Benzema controls the ball during the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Grubi: Koncepti i ri i ndërtimit me Bechtel & Enka është garancë e realizimit cilësor dhe më të shpejtë të Korridoreve 8 dhe 10-D

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ishte i pranishëm sot në vendin prej ky fillon ndërtimi i Korridorit 8. Grubi përmes...

Kendall Jenner merr vëmendjen me fustanin provokues në kuvertën e jahtit në Kanë – Telegrafi

Kendall Jenner bëri një shfaqje mjaft provokuese në një postim të ri në InstaStory të mërkurën. Modelja 27-vjeçare, e...

Heqja e 20 përqindëshit nga Kushtetuta/ Grubi: Do të ndodh kur t’i vijë koha

Nënkryetari i parë i Qeverisë, Artan Grubi, sot ishte pjesëmarrës në fillimin e punimeve për ndërtimin e Korridorit 8,...
- Advertisement -

Rrustemi: Korridori 8 po ndërtohet me koncept të ri infrastrukturor, më shpejtë dhe me korrektësi maksimale

Drejtori i Ndërmarrjes publike për rrugë shtetërore, Ejup Rrustemi deklaroi sot nga terreni punues për Korridorin 8 se në...

Rruga Tetovë-Prizren/ Rrustemi: Është kryer fizibiliteti dhe zgjedhur traseja, vijojmë me proceset pasuese

Drejtori i Ndërmarrjes publike për rrugë shtetërore, Ejup Rrustemi nga terreni punues për fillimin e ndërtimit të Korridorit 8,...