Përsëri dramë me Festivalin Sunny Hill:anulohet leja për mbajtje në Gërmi!

-

Drejtoria për Shërbime Publike, Mbrojtje dhe Shpëtim, sot me datën 28.07 ka anuluar pëlqimin për mbajtjen e festivalit Sunny Hill në Peizazhin e Gërmisë, njoftohet nga mediat kosovare.

Shkak i këtij vendimi kanë qenë Qytetarët Aktivë, që kanë adresuar ankesën tek Drejtoria e Inspektimit në KK Prishtina dhe Departamenti për Inspektim për Mjedis në MMPHI për veprim urgjent të ndalohen të gjitha veprimet nga ky festival i cili nuk ka as pëlqim nga Drejtoria e Parqeve dhe as leje adekuate dhe të respektohet ligji për mbrojtjen e Natyrës dhe Mjedisit.
Siç dihet, para një muaji u ngrit shumë pluhur dhe pati një lojë pingpongu midis intitucioneve shtetërore, komunale dhe të tjera, me ç’rast Dukagjin Lipa, babai i Dua Lipës, kishte vendosur ta “shpërngulë” festivalin në Tiranë, ku ishte pranuar me të dy duart nga Rama dhe Veliaj. Por, ndërkohë ishin përshpejtuar procedurat dhe autoritetet kosovare dhanë leje për mbajtjen e festivalit në Prishtinë dhe shqiptarët në të dy anët e kufirit do të fitonin dy Synny Hill-a!

A do të thotë kjo se prapë organizatorët detyrohen ta mbajnë vetëm në Tiranë nëse Drejtoria për Shërbime Publike, Mbrojtje dhe Shpëtim e Kosovës mbetet në vendimin që ka marrë dje?

Lajmet e fundit

Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën

Ushtarët rusë kanë hedhur në erë ditën e djeshme një rrugë që lidh qytetin ukrainas të Chernihiv me Bryansk...

Luana tërheqëse me kostum larjeje – Telegrafi

Luana Vjollca është në mesin e bukurosheve më atraktive të ekranit shqiptar. Moderatorja është e njohur për formën mbresëlënëse...

Ançeloti refuzon Brazilin dhe vazhdon edhe një vit me Real Madridin

Real Madrid's head coach Carlo Ancelotti celebrates winning the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Protestat në veri, lëndohet një polic dhe dëmtohen tri automjete të Policisë – Telegrafi

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një zyrtar policor ka marrë lëndime nga sulmet e protestuesve në...
- Advertisement -

Shokon Prigozhin: Të hetohen krimet nga zyrtarët rusë në Ukrainë

Mercenari rus, Yevgeny Prigozhin, tha se u kishte kërkuar prokurorëve të hetonin nëse zyrtarë të lartë të mbrojtjes ruse...

Milani përgatit kontratë afatgjate për Majk Manjan-in

AC Milan's goalkeeper Mike Maignan saves a ball during the Champions League group E soccer match between RB...