Rektori Zeqiri: UNT me programet e reja konkurrent i USHKIM

-

Rektori i UNT-së, Izet Zeqiri, në rrjetin social faecebook ka shkruar se Universiteti “Nënë Tereza” me programet e reja, është konkurrent me Universitetin Shtetëror “Kirilli dhe Metodi”.

“Ne si UNT kemi nevojë për fakultete publike dhe programe studimore në Shkup sepse vetëm në USHKM kemi 2072 studentë shqiptarë që studiojnë në gjuhën maqedone, pjesa dërrmuese e këtyre studentëve studiojnë në gjuhën maqedone sepse nuk ju ofrohet mundësia të studiojnë në gjuhë shqipe në ato programe studimore ku ata dëshirojnë. Sot kemi 73 studentë shqiptarë në fakultetin ekonomik, 69 studentë në fakultetin juridik dhe mbi 150 studentë që studiojnë në universitetet private në këto drejtime. UNT ka nevojë për këto dy fakultete, me qëllim që të bëhemi konkurrent me USHKM e jo me universitetet e tjera në gjuhën shqipe”, ka shkruar Zeqiri.

Lajmet e fundit

Presidentja Osmani takon Zelenskyn: Askush më mirë se populli i Kosovës s’e kupton dhimbjen e luftën e Ukrainës

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani është takuar në Moldavi me homologun ukrainas Volodymyr Zelenski, të cilit i ka shprehur...

E kryer: Benzema largohet nga Real Madridi pas 14 vitesh, pritet njoftimi zyrtar

Real Madrid's Karim Benzema controls the ball during the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Grubi: Koncepti i ri i ndërtimit me Bechtel & Enka është garancë e realizimit cilësor dhe më të shpejtë të Korridoreve 8 dhe 10-D

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ishte i pranishëm sot në vendin prej ky fillon ndërtimi i Korridorit 8. Grubi përmes...

Kendall Jenner merr vëmendjen me fustanin provokues në kuvertën e jahtit në Kanë – Telegrafi

Kendall Jenner bëri një shfaqje mjaft provokuese në një postim të ri në InstaStory të mërkurën. Modelja 27-vjeçare, e...
- Advertisement -

Heqja e 20 përqindëshit nga Kushtetuta/ Grubi: Do të ndodh kur t’i vijë koha

Nënkryetari i parë i Qeverisë, Artan Grubi, sot ishte pjesëmarrës në fillimin e punimeve për ndërtimin e Korridorit 8,...

Rrustemi: Korridori 8 po ndërtohet me koncept të ri infrastrukturor, më shpejtë dhe me korrektësi maksimale

Drejtori i Ndërmarrjes publike për rrugë shtetërore, Ejup Rrustemi deklaroi sot nga terreni punues për Korridorin 8 se në...