Bekteshi: Përcaktimin që e kishim po realizohet, mbi 50 milionë euro për kompanitë vendore përmes miratimit të Ligjit për mbështetje financiare

-

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, në një dalje për media, bëri të ditur se përcaktimi i Qeverisë po bëhet realitet, duke theksuar se për katër vite janë dhënë mbi 50 milionë euro vetëm përmes miratimit të Ligjit për mbështetje financiare për kompanitë vendore.

“Për katër vite janë dhënë mbi 50 milionë euro vetëm përmes miratimit të Ligjit për mbështetje financiare për kompanitë vendore. Paraprakisht nuk ka qenë as mbi 5 milionë euro. Duke pasur parasyshë që vetëm Fondi për Inovacion kishte buxhet vjetor nga 1 milion euro. Këtu nuk janë përfshirë kompanitë që janë financuar nga Fondi për Inovacion dhe Zhvillim Teknologjik. Flasim për mbi 600 kompani që 80% prej tyre janë me kapital vendor. Përcaktimin të cilën e kishim si Qeveri po realizohet, që do të thotë se kompanitë vendore do të trajtohen njëjtë si kompanitë e jashtme në Maqedoninë e Veriut. Çdo mbështetje që do të jepet për kompanitë kanë vlerë të shtuar edhe në rritjen e eksportit por edhe në hapjen e vendeve të reja të punës.

Mes tjerash, ministri Bekteshi shtoi se tashmë është në përfundim edhe miratimi i strategjisë së re (Strategjia për Specializim) e cila është në përputhje me kërkesat e Komisionit Evropian.

“Kjo strategji do të identifikojë sektorët kryesor në vendin tonë me çka kanë mundësi të kenë vlerë të shtuar dhe do të jenë më konkurrues jo vetëm në rajon por edhe në tregjet evropiane”, deklaroi ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi.

Lajmet e fundit

Aleksandre Pato, për herë të tretë rikthehet te ish klubi i tij

Fans applaud as Orlando City forward Alexandre Pato stands on the pitch after an MLS soccer match against...

Tensionet në veri, deputeti gjerman: Kosova po zbaton të drejtat në territorin e saj

Tensionet në veri të Kosovës, kanë sjellë reagime të shumta të ndërkombëtarëve të cilët nuk i kursyen kritikat ndaj...

Lukashenko mohoi thashethemet për shëndetin, kundërshtari i tij: Është në gjendje kritike

Belarusian President Alexander Lukashenko. Photo: Sergei GUNEYEV/AFPPresidenti bjellorus, Aleksandër Lukashenko thuhet se është në gjendje kritike. Kjo...

Nita Latifi vjen me këngën e re “2 Gota” – Telegrafi

Ashtu siç kishte paralajmëruar, Nita Latifi, ka lansuar sot (e shtunë) këngën e re. “2 gota” mban titullin projekti...
- Advertisement -

Muamed Sejdini: Duhet edhe më shumë punë

Federata e Futbollit të Maqedonisë sot zhvilloi Kuvendin e rregullt, në të cilën morri përkrahje të plotë nga UEFA...

Situata në veri, kongresmeni Torres del kundër Blinken: Kosova është aleat i palëkundur i SHBA

Situata në veri të Kosovës është kthyer në temë diskutimi si në “tryezën” e BE ashtu edhe në atë...