Fermerët ukrainas që po mbledhin tanket ruse

-

Pamjet e tankeve ruse dhe automjeteve të tjera ushtarake që tërhiqen nga traktorët e pasur ukrainas janë shfaqur rregullisht në mediat sociale që nga pushtimi i Ukrainës nga Moska më 24 shkurt dhe shpejt u bë një imazh përcaktues i rezistencës së vendit.

Vitaliy Denysenko, është njëri nga fermerët që kishte tërhequr një tanke.

Ai po tërhiqte me gëzim sikur të ishte e parkuar në mënyrë të paligjshme, transportuesi i blinduar i personelit të epokës sovjetike.

Më saktësisht kjo tanke është një MT-LB e viteve 1970 i përket forcave ruse, por ata e braktisën atë në verilindje të Ukrainës, rreth 30 kilometra (20 milje) nga kufiri i përbashkët i fqinjëve ndërluftues.

Vitaliy Denysenko dhe tanku rus që ka tërhjekur vetë ai

Fermerët ukrainas kanë grumbulluar kaq shumë automjete ruse në zonat e pushtuara dhe më pas të braktisura nga forcat e Moskës, të cilat në internet filluan t’i quajnë “ushtria e pestë më e madhe në Evropë”.

Dhe për këtë shërbimi postar ukrainas, ka thënë se do të hedhë një pullë postare të re që përshkruan këto tërheqje të tankve ruse.

Pulla e re postare, që simbolizon rezistencën e fermerve ukrainas

Tetyana Fomenko, menaxhere e dyqanit të koleksionit të pullave të shërbimit postar rajonal të Kharkiv, ka thënë se ishte pulla e katërt me temë ushtarake e lëshuar gjatë luftës, me pesë milionë që do të dalin në shitje, njofton RTL.

Është e paqartë se cili ukrainas tërhoqi për herë të parë një tank rus, por çmenduria u përhap kur Viktor Kychuk dhe miqtë e tij morën drejtimin e një T-80 sovjetik më 1 mars në Slatyne, një qytet verilindor me 6000 banorë, vetëm 13 kilometra nga Rusia.

Viktor Kychuk, me një poster që simbolizon atë që ka bërë ai

Kychuk i dërgoi një klip të tij dhe miqve të tij duke hipur në tank, kreut ushtarak rajonal Volodymyr Usov, i cili e ngarkoi atë në YouTube, ku u bë virale me shpejtësi duke arritur 350,000 shikime.

Shërbimi postar Ukrposhta është bërë diçka si një simbol i sfidës ukrainase pasi lëshoi ​​një pullë në prill që përshkruan një ushtar duke i dhënë gishtin e mesit anijes ruse të Detit të Zi Moskva.

Lajmet e fundit

Përplasen dy trena në Indi, raportohet për shumë viktima

Shumë njerëz dyshohet se kanë vdekur në Indinë lindore pasi një tren pasagjerësh doli nga shinat pas një përplasjeje...

Klubet me vlerën më të lartë në botë, kush mban kreun?!

Në këtë sezon nuk fitoi asnjë trofe, por Real Madrid ka se për çfarë të krenohet. “Los Blancos” janë...

Florim Asani nga gjenerata U18 e Shkëndijës po dëshmon talentët e rinjë të sportit që i ka Tetova

Mesfushori i fundit Florim Asani nga Tetova i cili për momentin po luan në gjeneratën U18 të klubit të...

Dashuri dhe festë për të voglin e yllit Liza

Dihet tashmë se ajo është një yll i muzikës atje ku jetoj por jo vetëm, por edhe një zonjë...
- Advertisement -

Edi Rama për Ali Ahmetin dhe babanë e Hashim Thaçit: Burra!

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka komentuar vizitën e sotme të kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në...

Kryeparlamentari Xhaferi në Vilnus takoi nënkryetaren e parë të Asamblesë nacionale franceze, Valeri Rabo

Kryetari Xhaferi sot, në margjinat e takimit në nivel të lartë të kryetarëve të parlamenteve të vendeve anëtare të...