Shoqëria civile e mbështet projektiligjin për financimin e partive politike

-

Tre legjislatura u deshën të kalojnë që projektligji për financimin e subjekteve politike të draftohet.

E sipas shoqërisë civile edhe kjo u bë tek pas një presioni të zyrtarëve të Bashkimit Evropian.

Erblin Hoxha nga Lëvizja FOL, thotë se miratimi i këtij projektligji në formatin aktual do të rrisë transparencën dhe llogaridhënien e partive politike.

Erblin Hoxha, Lëvizja FOL

“Kemi parë një rezistencë gjatë këtyre viteve për me i hapë në një farë menyrë kuletat e partive politike dhe kritikat tona kryesore kanë qenë tek pjesa e mundësisë që edhe personat fizik dhe juridik me kontributin e tyre të mbesin anonim pra në një mënyrë apo tjetër të mos deklarohen apo të mos njihen, në propozimet paraprake ka qenë tendenca që në një mënyrë në ligjin paraprak ka qenë për shumën për persona fizik deri në 50 euro të ngritët në 500, dhe për subjekte juridike nga 2000 deri në 5000”, ka thënë Hoxha.

E deputetët shqyrtimin në lexim të dytë të këtij projektligji e kanë shtyrë për javën e ardhshme, pasi i njëjti nuk është trajtuar fare nga komisioni parlamentar për komunitete.

Ndërkohë, me miratimin e këtij projektligji, Lirika Agushollli nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike, thotë se do të hiqet sado pak ndikimi politik në institucionin e KQZ-së.

Lirika Agushollli, GLPS

“Pra ky proces në të kaluarën është rregulluar nga Komisioni për Rregullimin e Financave Publike, ku është hapur tenderi për përzgjedhjen e Auditorit nga vet ana e deputetëve, këtu ka pasur një konflikt interesi në këtë proces dhe çështja e dytë që e zgjedh ky proces është edhe fuqizimi i Zyrës për Regjistrimin dhe çertifikimin e partive politike, ku kësaj zyre i jepet një funksion më i qartë që është kontrolli financiar ndaj partive politike dhe në këtë menyrë kjo zyre mund të hiqet nga presion politik që mund të ketë KQZ-ja, në ligjin aktual”, ka theksuar Agusholli.

Më anë të këtij Projektligji do të pavarësohet Zyra për Regjistrimin, Certifikim dhe kontroll financiar të subjekteve politike, ku personeli i zyrës do të përbëhet nga së paku 10 persona që nuk kanë pasur asnjë herë lidhje politike.

Lajmet e fundit

Përplasen dy trena në Indi, raportohet për shumë viktima

Shumë njerëz dyshohet se kanë vdekur në Indinë lindore pasi një tren pasagjerësh doli nga shinat pas një përplasjeje...

Klubet me vlerën më të lartë në botë, kush mban kreun?!

Në këtë sezon nuk fitoi asnjë trofe, por Real Madrid ka se për çfarë të krenohet. “Los Blancos” janë...

Florim Asani nga gjenerata U18 e Shkëndijës po dëshmon talentët e rinjë të sportit që i ka Tetova

Mesfushori i fundit Florim Asani nga Tetova i cili për momentin po luan në gjeneratën U18 të klubit të...

Dashuri dhe festë për të voglin e yllit Liza

Dihet tashmë se ajo është një yll i muzikës atje ku jetoj por jo vetëm, por edhe një zonjë...
- Advertisement -

Edi Rama për Ali Ahmetin dhe babanë e Hashim Thaçit: Burra!

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka komentuar vizitën e sotme të kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në...

Kryeparlamentari Xhaferi në Vilnus takoi nënkryetaren e parë të Asamblesë nacionale franceze, Valeri Rabo

Kryetari Xhaferi sot, në margjinat e takimit në nivel të lartë të kryetarëve të parlamenteve të vendeve anëtare të...