Takim lamtumirës i Xhaferit me ambasadoren ukrainase Zadorozhnjuk

-

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, sot kishte takim lamtumirës me ambasadoren e Ukrainës në vend. Natalia Zadorozhnjuk.

Siç bëhet e ditur në kumtesën nga takimi, Xhaferi shprehu mirënjohje për bashkëpunimin e frytshëm ndërmjet Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Ambasadës së Ukrainës, si edhe për kontributin aktiv të ambasadores në avancimin e marrëdhënieve të përgjithshme ndërmjet dy shteteve. Ai e përsëriti mbështetjen e fuqishme dhe të padyshimtë të sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës në kufijtë e pranuara ndërkombëtare dhe nënvizoi se Republika e Maqedonisë së Veriut iu bashkëngjit të gjitha masave dhe sanksioneve restriktive ndaj Federatës Ruse. Kryetari njëherazi drejtoi edhe urime ndaj Ukrainës për fitimin e statusit të vendit kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian dhe e theksoi gatishmërinë tonë për mbështetjen e procesit të eurointegrimit.

Ambasadorja Zadorozhnjuk falënderoi për mbështetjen e përgjithshme politike, ekonomike, humanitare dhe ushtarake për Ukrainën nga Republika e Maqedonisë së Veriut, a sidomos për kontributin personal të Kryetarit Xhaferi i cili ishte njëri ndër kryeparlamentarët e parë dhe funksionar i lartë nga Ballkani Perëndimor që e vizitoi Ukrainën në prill këtë vit. Njëherazi, ajo drejtoi falënderim edhe për “Deklaratën рër dënimin e sulmeve ushtarake që e rrezikojnë integritetin territorial dhe sovranitetin e Ukrainës”, që e miratoi Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut. Ambasadorja e informoi Kryetarin e Kuvendit për gjendjen aktuale në Ukrainë, a foli edhe për rritjen e bashkëpunimit ekonomik dhe këmbimit tregtar ndërmjet Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Ukrainës, si edhe për zgjerimin e kornizës së marrëveshjeve-juridike ndërmjet dy vendeve, në kuadër të mandatit të saj.

Xhaferi dhe Zadorozhnjuk u pajtuan se Republika e Maqedonisë së Veriut dhe Ukraina kanë marrëdhënie shumë të mira bilaterale, ndërsa në vitet e fundit dinamikë të konsiderueshme kishte edhe bashkëpunimi ndërparlamentar. Duke e pasur parasysh potencialin shumë të madh për bashkëpunim të ndërsjellë në fusha të ndryshme, ato shprehën shpresë se në kohë sa më të shpejtë do të krijohen kushte për avancimin e mëtejmë të marrëdhënieve dhe bashkëpunimit më të afërt.

Kryetari Xhaferi shprehu bindjen se edhe në të ardhme do të vazhdojë mbështetja dhe bashkëpunimi me ambasadoren Zadorozhnjuk, e cila është mik shumëvjeçar dhe i dëshmuar i Republikës së Maqedonisë së Veriut. Ai i dhuroi ambasadores Mirënjohje për kontributin e saj dhe i uroi sukses në përmbushjen e detyrave të reja.

Lajmet e fundit

Përplasen dy trena në Indi, raportohet për shumë viktima

Shumë njerëz dyshohet se kanë vdekur në Indinë lindore pasi një tren pasagjerësh doli nga shinat pas një përplasjeje...

Klubet me vlerën më të lartë në botë, kush mban kreun?!

Në këtë sezon nuk fitoi asnjë trofe, por Real Madrid ka se për çfarë të krenohet. “Los Blancos” janë...

Florim Asani nga gjenerata U18 e Shkëndijës po dëshmon talentët e rinjë të sportit që i ka Tetova

Mesfushori i fundit Florim Asani nga Tetova i cili për momentin po luan në gjeneratën U18 të klubit të...

Dashuri dhe festë për të voglin e yllit Liza

Dihet tashmë se ajo është një yll i muzikës atje ku jetoj por jo vetëm, por edhe një zonjë...
- Advertisement -

Edi Rama për Ali Ahmetin dhe babanë e Hashim Thaçit: Burra!

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka komentuar vizitën e sotme të kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në...

Kryeparlamentari Xhaferi në Vilnus takoi nënkryetaren e parë të Asamblesë nacionale franceze, Valeri Rabo

Kryetari Xhaferi sot, në margjinat e takimit në nivel të lartë të kryetarëve të parlamenteve të vendeve anëtare të...