Del pilula me gjethe hithre, meshkujt do ‘shpëtojnë’ nga prezervativi

-

Më shumë kënaqësi pa pasur frikë te meshkujt. Një pilulë kontraceptive mashkullore është gati për t’u bërë realitet. Studiuesit australianë kanë zbuluar se një ekstrakt gjethesh ka potencialin të pengojë lëvizjen e spermës.

Në një studim, të bërë së fundmi, ekipi hulumtues nga Universiteti Monash i Melburnit, testoi efektin farmakologjik të një ekstrakti të gjetheve të hithrës tek minjtë.

Në studimet e çiftëzimit të minjve, ekstrakti i gjetheve të hithrës reduktoi fertilitetin mashkullor me 53 për qind.

Minjtë e eksperimentuar shfaqën sjellje normale të çiftëzimit. Fshikëza dhe testikujt peshonin më pak në minjtë e trajtuar me ekstrakt të gjetheve të hithrës. Të gjitha organet e tjera dhe pesha totale e trupit ishin të paprekura.

Grupi kërkimor i Dr. Ventura po punon për të zhvilluar një kontraceptiv mashkullor pa hormone dhe më parë ka treguar se infertiliteti mashkullor mund të arrihet gjenetikisht pa ndikuar në qëndrueshmërinë afatgjatë të spermës ose shëndetin seksual dhe të përgjithshëm.

Lajmet e fundit

Përplasen dy trena në Indi, raportohet për shumë viktima

Shumë njerëz dyshohet se kanë vdekur në Indinë lindore pasi një tren pasagjerësh doli nga shinat pas një përplasjeje...

Klubet me vlerën më të lartë në botë, kush mban kreun?!

Në këtë sezon nuk fitoi asnjë trofe, por Real Madrid ka se për çfarë të krenohet. “Los Blancos” janë...

Florim Asani nga gjenerata U18 e Shkëndijës po dëshmon talentët e rinjë të sportit që i ka Tetova

Mesfushori i fundit Florim Asani nga Tetova i cili për momentin po luan në gjeneratën U18 të klubit të...

Dashuri dhe festë për të voglin e yllit Liza

Dihet tashmë se ajo është një yll i muzikës atje ku jetoj por jo vetëm, por edhe një zonjë...
- Advertisement -

Edi Rama për Ali Ahmetin dhe babanë e Hashim Thaçit: Burra!

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka komentuar vizitën e sotme të kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në...

Kryeparlamentari Xhaferi në Vilnus takoi nënkryetaren e parë të Asamblesë nacionale franceze, Valeri Rabo

Kryetari Xhaferi sot, në margjinat e takimit në nivel të lartë të kryetarëve të parlamenteve të vendeve anëtare të...