Irak: Brenda javës janë organizuar dy protesta me mijëra demonstrues

-

Mijëra protestues janë mbledhur para parlamentit në Irak të shtunën e 30 korrikut, duke kundërshtuar përpjekjet e grupeve politike të mbështetura nga Irani për të krijuar qeverinë e re.

Ndërsa për të shpërndarë masën dhe për të parandaluar hyrjen e tyre në ndërtesën e parlamentit në Bagdad, forcat e sigurisë kanë përdorur gaz lotsjellës dhe bomba zanore.

Por, demostruesit kanë përdorur litarë për të rrëzuar barrikadat e çimentos të cilat çojnë tek zona e gjelbër ku edhe janë dhe ndërtesat e ambasadave të huaja.

Si pasojë e kësaj përleshje në mes të protestuesve dhe forcave të sigurisë janë plagosur 60 persona, ku edhe u anulua seanca e pritshme e parlamentit.

Këto protesta kanë shpërthyer derisa Irani është duke u përballur me një ngërç politik.

Partia e al-Sadr ka dalë e para në zgjedhjet e përgjithshme në tetor, por akoma nuk ka arritur të fiton shumicën.

Protesuesti në Irak, 30.07.2022

Nga publikimi i fituesit të zgjdhjeve kanë kaluar nëntë muaj dhe ende nuk është formuar zyrtarisht një qeveri e re, raporton Sky News.

Partia fituese e zgjedhjeve është larguar nga bisedimet në qershor pasi që ka dështuar në formimin e një qeverie pa rivalë shiitë, të mbështetur nga Teherani.

Ndërsa ne protestën e organizuar të mërkurën e 27 korrikut janë plagosur të paktën 70 persona pasi që protestuesit kanë sulmuar parlamentin irakian duke kundërshtuar propozimin e Mohammed al Sudanit për kryeministër irakian nga Korniza Koordinuese.

Ngërçi politik po përkeqësohet për shkak se besnikët e al-Sadr janë të përfshirë në drejtimin e vendit dhe mbajnë poste të fuqishme brenda ministrive dhe organizatave shtetërore të Irakut.

Kurse Kryeministri në detyrë Mustafa al-Kadhimi iu ka bërë thirrje protestuesve që “të tërhiqen menjëherë” dhe githasgtu iu ka thënë të tregojnë qetësi dhe përmbajtje.

Një deklaratë te postuar në llogarinë e tij zyrtare në Twitter të shtunën e 30 korrikut ka thënë se zoti al-Kadhimi kishte “urdhëruar forcat e sigurisë për të mbrojtur demonstruesit dhe u bëri thirrje demonstruesve të qëndrojnë paqësorë në lëvizjen e tyre, të mos përshkallëzohen dhe t’u binden direktivave të sigurisë, forcat që synojnë mbrojtjen e tyre dhe mbrojtjen e institucioneve zyrtare”, ka shkruar ai.

Lajmet e fundit

Përplasen dy trena në Indi, raportohet për shumë viktima

Shumë njerëz dyshohet se kanë vdekur në Indinë lindore pasi një tren pasagjerësh doli nga shinat pas një përplasjeje...

Klubet me vlerën më të lartë në botë, kush mban kreun?!

Në këtë sezon nuk fitoi asnjë trofe, por Real Madrid ka se për çfarë të krenohet. “Los Blancos” janë...

Florim Asani nga gjenerata U18 e Shkëndijës po dëshmon talentët e rinjë të sportit që i ka Tetova

Mesfushori i fundit Florim Asani nga Tetova i cili për momentin po luan në gjeneratën U18 të klubit të...

Dashuri dhe festë për të voglin e yllit Liza

Dihet tashmë se ajo është një yll i muzikës atje ku jetoj por jo vetëm, por edhe një zonjë...
- Advertisement -

Edi Rama për Ali Ahmetin dhe babanë e Hashim Thaçit: Burra!

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka komentuar vizitën e sotme të kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në...

Kryeparlamentari Xhaferi në Vilnus takoi nënkryetaren e parë të Asamblesë nacionale franceze, Valeri Rabo

Kryetari Xhaferi sot, në margjinat e takimit në nivel të lartë të kryetarëve të parlamenteve të vendeve anëtare të...