Një i vdekur dhe 1 mijë e 332 raste pozitive me COVID-19 në Kosovë

-

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave të IKSHPK-së ka njoftuar se të shtunën e 30 korrikut nga 3 mijë e 423 testime, 1 mijë e 332 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me COVID-19.

Gjatë 24 orëve të fundit një person ka humbur betejën me COVID-19.

Numri i të shëruarve është 1 mijë e 605, numri i rasteve aktive është 10 mijë e 410.

Me dozen e parë të vaksinës janë vaksinuar 903 mijë e 910 qytetarë, me dozen e dytë të vaksinës janë vaksinuar 824 mijë e 184 qytetarë, me dozen e tretë janë vaksinuar 104 mijë e 603 qytetarë, ndërsa ne dozen e katërt janë vaksinuar 1 mijë e 352 qytetarë.

Njëherësh, Ministria e Shëndetësisë u ka bërë thirrje qytetarëve që të vaksinohen ngase ditëve të fundit është shënuar rritje e rasteve të reja me COVID-19, dhe vaksinimi sipas MSH-së, është dëshmuar të jetë mënyra më e mirë dhe më efikase për të parandaluar infeksionin nga COVID-19, format e rënda të sëmundjes dhe vdekjet nga COVID-19.

Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë

Lajmet e fundit

Aleksandre Pato, për herë të tretë rikthehet te ish klubi i tij

Fans applaud as Orlando City forward Alexandre Pato stands on the pitch after an MLS soccer match against...

Tensionet në veri, deputeti gjerman: Kosova po zbaton të drejtat në territorin e saj

Tensionet në veri të Kosovës, kanë sjellë reagime të shumta të ndërkombëtarëve të cilët nuk i kursyen kritikat ndaj...

Lukashenko mohoi thashethemet për shëndetin, kundërshtari i tij: Është në gjendje kritike

Belarusian President Alexander Lukashenko. Photo: Sergei GUNEYEV/AFPPresidenti bjellorus, Aleksandër Lukashenko thuhet se është në gjendje kritike. Kjo...

Nita Latifi vjen me këngën e re “2 Gota” – Telegrafi

Ashtu siç kishte paralajmëruar, Nita Latifi, ka lansuar sot (e shtunë) këngën e re. “2 gota” mban titullin projekti...
- Advertisement -

Muamed Sejdini: Duhet edhe më shumë punë

Federata e Futbollit të Maqedonisë sot zhvilloi Kuvendin e rregullt, në të cilën morri përkrahje të plotë nga UEFA...

Situata në veri, kongresmeni Torres del kundër Blinken: Kosova është aleat i palëkundur i SHBA

Situata në veri të Kosovës është kthyer në temë diskutimi si në “tryezën” e BE ashtu edhe në atë...