Qyteti “The Line” i planifikuar pa makina nga Arabia Saudite

-

Princi i Kurorës në Arabinë Saudite Muhammed Bin Selaman, ka njoftuar se janë duke planifikuar që të ndërtojnë një qytet ku nuk do të këtë ndotje të ambientit dhe pjesa e tokës në të cilën do të shfrytëzohet do të jetë  gjelbëruar dhe në mënyrë efecientë.

Qyteti i prezantuar me emrin ‘The Line’ është një projekt që në shikimi të parë i ngjason  filmave fantashkencë ku shihet një ndërtesë e gjatë rreth 170 km dhe e gjerë 200 metra më lartësi mbi detare 500 metra.

Në këtë qytet është planifikuar që të mos këtë makina ”nuk ka vend për makina në qytetin e së ardhmes”.

The Line është planifikuar të ketë rreth 9 milionë njerëz ku të gjitha shërbimet qytetarët e këtij qyteti mund t’i kryejnë në këmbë pasi “të gjitha objektet e rëndësishme të jetës së përditshme si Shkollat, Praktikat Mjekësore, Ambientet e Kohës së Lirë ose Hapësirat e Gjelbrat do të jenë brenda një shëtitjeje prej pesë minutash”, thuhet në njoftimin e tyre.

Por si do të jetë jeta  në një qytet ku nuk ka makina?

“Udhëtimet më të gjata duhet të bëhen duke përdorur transportin publik lokal. Udhëtimet nuk duhet të zgjasin më shumë se 20 minuta. Paraqitja e gjatë dhe e ngushtë e qytetit është një avantazh sepse pasagjerët do të transportohen me transport me shpejtësi ultra të lartë”, ka shtuar gjatë prezantimit të qytetit Princi i Kurorës së Arabisë Saudite.

Ndërsa transporti publik pritet të jetë nën tokë  sepse infrastruktura mbitokësore do të rezervohet vetëm për këmbësorët. Shumë nga sistemet e qytetit do të kontrollohen nga inteligjenca artificiale.

Arabinë Saudite po synon që nëpërmjet dy projekteve siç janë , ‘King Abdullah Economic City’ dhe ‘The Line’,  që janë pjesë e projektit të zhvillimit ‘Vision 2030’,  e cila është strategji e qeverisë saudite për tu pavarësuar nga nafta dhe të diversifikojë ekonominë e vendit.

Ndërsa kosto e këtij sillet rreth  “500 miliardë dollarë.

Për të thjeshtësuarës se sa ka hapësire për të jetuar në këtë qytet është domosdoshme që të krahasojmë dhe me qytetet ekzistues

“The Line” do të ofrojë hapësirë ​​për deri në nëntë milionë njerëz. Për krahasim kjo korrespondon me popullsinë e Londrës. Këto duhet të shpërndahen në vijë të drejtë në veriperëndim të vendit deri në Detin e Kuq. E krahasueshme me rrugën nga Berlini në Detin Baltik. Dhe nëse kjo nuk është ende e mjaftueshme për të ilustruar: “Linja” korrespondon afërsisht me lartësinë e One Ëorld Trade Center në Nju Jork – ndërtesa më e lartë në SHBA. Tani imagjinoni One Ëorld Trade Center të rreshtuar 2786 herë – Arabia Saudite po planifikon projektin në këto dimensione” thuhet në njoftimin e tyre.

Qyteti do të furnizohet me energji dhe ujë nga burime të rinovueshme. Dizajni synon të sigurojë ajër të kondicionuar: ajri i ngrohtë duhet të ngrihet lart, ndërsa ajri më i ftohtë hyn përmes çatisë së hapur. Shumë gjelbërim do të mbillet brenda. Shumë nga sistemet e qytetit do të kontrollohen nga inteligjenca artificiale.

ilustrimi

Më 25 korrik, Lartësia e Tij Mbretërore Mohammed bin Salman bin Abdulaziz, Princi i Kurorës dhe Kryetar i Bordit të Drejtorëve të NEOM, shpalli planet e LINE. Projektet e shpallura ofrojnë karakteristikat më të rëndësishme të THE LINE, e cila është 200 metra e gjerë, 170 kilometra e gjatë dhe 500 metra e lartë.

Ai përfundimisht do të strehojë 9 milionë banorë dhe do të ndërtohet në një sipërfaqe prej 34 kilometrash katrorë.

Kjo gjurmë e vogël do të përdorë më pak tokë në krahasim me qytetet e tjera me kapacitet të ngjashëm dhe do të kontribuojë në ruajtjen e 95% të tokës së NEOM. LINE e vendos natyrën përpara zhvillimit, duke parashikuar një të ardhme për komunitetet urbane pa rrugë, makina dhe emisione. Ndryshe nga qytetet tradicionale, ai do të funksionojë me 100% energji të rinovueshme dhe do të ketë prioritet shëndetin dhe mirëqenien mbi transportin dhe infrastrukturën.

Lajmet e fundit

Përplasen dy trena në Indi, raportohet për shumë viktima

Shumë njerëz dyshohet se kanë vdekur në Indinë lindore pasi një tren pasagjerësh doli nga shinat pas një përplasjeje...

Klubet me vlerën më të lartë në botë, kush mban kreun?!

Në këtë sezon nuk fitoi asnjë trofe, por Real Madrid ka se për çfarë të krenohet. “Los Blancos” janë...

Florim Asani nga gjenerata U18 e Shkëndijës po dëshmon talentët e rinjë të sportit që i ka Tetova

Mesfushori i fundit Florim Asani nga Tetova i cili për momentin po luan në gjeneratën U18 të klubit të...

Dashuri dhe festë për të voglin e yllit Liza

Dihet tashmë se ajo është një yll i muzikës atje ku jetoj por jo vetëm, por edhe një zonjë...
- Advertisement -

Edi Rama për Ali Ahmetin dhe babanë e Hashim Thaçit: Burra!

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka komentuar vizitën e sotme të kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në...

Kryeparlamentari Xhaferi në Vilnus takoi nënkryetaren e parë të Asamblesë nacionale franceze, Valeri Rabo

Kryetari Xhaferi sot, në margjinat e takimit në nivel të lartë të kryetarëve të parlamenteve të vendeve anëtare të...