36 mijë qytetarë në Kosovë bartin armë me leje

-

Ajo që dihet është se numër i madh i armëve pa leje qarkullojnë në Kosovë.

Megjithatë një numër i konsiderueshëm i kosovarëve janë kujdesur që të pajisen me leje për armët që mbajnë.

E, të tillë janë 36 mijë e 15 qytetarë.

Këto janë statistika zyrtare të Ministrisë së Punëve të Brendshme.

MPB ka thënë për RTV Dukagjini se procesi i legalizimit do të vazhdojë edhe më tutje.
Grafikë: Ministria e Punëve të Brendshme

“MPB ka realizuar një periudhë të legalizimit të armëve (ku janë dorëzuar 2000 kërkesa) dhe ka në plan që sa më shpejt që është e mundur të shpallë fushatat e legalizimit dhe dorëzimit të armëve varësisht nga ecuritë të hartimit të politikave. Janë lëshuar 1800 pëlqime në procesin e legalizimit. Kosova ka pasur strategjinë për armët e vogla dhe të lehta 2017-2021 dhe është në proces të miratimit të strategjisë së re 2022-2024″, ka thënë MPB.

Një politikë të tillë e sheh si pozitive njohësi i fushës së sigurisë, Drizan Shala.

Sipas tij, armët me leje nuk paraqesin rrezik për qytetarët e Kosovës.

Drizan Shala, Njohës i sigurisë

“Çdo armë që kalon procedurën administrative dhe lejen për tu përdorur nga përdoruesit e tyre, nga pronarët, ku dihet se lejet që lëshon Ministria e Brendshme janë leje rekreacioni, leje për koleksion të armëve të caktuara, pra këto armë nuk paraqesin rrezik për qytetarët e Kosovës. Sepse dihet ata që marrin leje duhet ta kalojnë një filter të sigurisë”, është shprehur Shala.

Megjithatë Shala kritikon Ministrinë për procedurat e komplikuara për pajsije me leje për armëmbajtje.

“Të ketë një shkurtim të aspektit administrativ ku për tu pajisur me një armë të cilën qytetarët e përdorin për rekreacion most ë ketë një procedurë të tejzgjatur”, ka shtuar ai.

Në bazë të statistikave në Kosovë gjenden rreth 250.000 armë ilegale në posedim të qytetarëve.

Çdo vit, Policia konfiskon mesataraisht 1500 armë ilegale.

Lajmet e fundit

Zelensky: Rusia do të humbasë së bashku me ata që e ndihmojnë atë me terrorin

“Çdo person që punon me Rusinë do të mbyllet nga sanksionet. Dhe Federata Ruse do të humbasë gjithçka, së...

Aleksandre Pato, për herë të tretë rikthehet te ish klubi i tij

Fans applaud as Orlando City forward Alexandre Pato stands on the pitch after an MLS soccer match against...

Tensionet në veri, deputeti gjerman: Kosova po zbaton të drejtat në territorin e saj

Tensionet në veri të Kosovës, kanë sjellë reagime të shumta të ndërkombëtarëve të cilët nuk i kursyen kritikat ndaj...

Lukashenko mohoi thashethemet për shëndetin, kundërshtari i tij: Është në gjendje kritike

Belarusian President Alexander Lukashenko. Photo: Sergei GUNEYEV/AFPPresidenti bjellorus, Aleksandër Lukashenko thuhet se është në gjendje kritike. Kjo...
- Advertisement -

Nita Latifi vjen me këngën e re “2 Gota” – Telegrafi

Ashtu siç kishte paralajmëruar, Nita Latifi, ka lansuar sot (e shtunë) këngën e re. “2 gota” mban titullin projekti...

Muamed Sejdini: Duhet edhe më shumë punë

Federata e Futbollit të Maqedonisë sot zhvilloi Kuvendin e rregullt, në të cilën morri përkrahje të plotë nga UEFA...