A mund të “ringjallin” mjekët argjentinasë një fshat të tërë italian?

-

Nëse keni ëndërruar ndonjëherë të paketoni gjërat tuaja dhe të lëvizni nëpër botë, lajmi i mirë është se ëndrra mund të jetë më e arritshme dhe shumë më e përballueshme nga sa mendoni.

Kur dhjetëra qytete në të gjithë Italinë filluan të shesin ndërtesa të shkatërruara për koston e një rikëmbjeje ekonomike, njerëzit nga e gjithë bota u nxitën të kapnin një pjesë të veprimit dhe për shumë arsye të ndryshme.

Nuk ka të bëjë gjithmonë me ndjekjen e ëndrrës të jetuar në një fshat rural, të përgjumur, ku koha ndalon.

Për disa, të ndërruarit vendbanim është pjesë e një ndryshimit të një karriere, një përmirësim radikal profesional që vjen me një mënyrë jetese më të qetë.

Shitja e ndërtesave prej 1 dollarësh në qytetin sicilian të Mussomeli po josh mjekët argjentinas me rrënjë italiane, të cilët planifikojnë të vendosen dhe t’i japin një kthesë të re jetës së tyre.

“Për shkak të mungesës së mjekëve në spitalin e fshatit është nënshkruar një partneritet midis universitetit të Rosarios në Argjentinë dhe bashkisë sonë për të plotësuar vendet vakante dhe së shpejti do të kemi mjekë të rinj argjentinas që flasin rrjedhshëm italisht,” ka thënë kryebashkiaku i Mussomeli, Giuseppe Katania për “CNN“.

Partneriteti filloi si një mjet promovues për të joshur investimet e huaja për rigjenerimin urban të Mussomeli, thotë Catania, dhe tani po bën më shumë sesa thjesht adresimi i një emergjence të kujdesit shëndetësor.

“Këta mjekë të rinj janë gjithashtu të interesuar të kontribuojnë në projektet e rivitalizimit që po zhvillohen për t’i dhënë frymë të re fshatit tonë të shpopulluar, duke përfshirë blerjen dhe rivendosjen e shtëpive të braktisura në qendrën historike. Ky ka qenë suksesi ynë më i madh.”

Vitet e fundit, Mussomeli ka shitur mbi 300 prona të lira, duke filluar nga 5,000 euro dhe 150 shtëpi prej një euro, duke joshur profesionistë të huaj dhe punëtorë të zgjuar.

Shumë blerës të rinj vijnë nga Argjentina, vendi ku familjet mussomeli emigruan në vitet 1900.

Një numër mjekësh italo-argjentinas vizituan së fundmi Mussomelin për t’u takuar me autoritetet, fëmijët e shkollës dhe kolegët e ardhshëm e njëherësh, edhe për të marrë një ndjenjë të atmosferës së qytetit.

Harta e vendndodhjes së qytetit sicilian

Për kirurgun me bazë në Rosario, Leonardo Roldan, lëvizja në Siçili ka një qëllim të dyfishtë.

“Unë jam ende mjaft i ri, 49 vjeç, kështu që është më shumë se thjesht një ndryshim profesional në karrierën time. Është zgjedhja për të bërë një jetë ndryshe, e kundërta nga ajo që jetoj në Argjentinë, dhe për të marrë familjen time me vete. ”

Roldan, i cili më parë jetonte në Italinë veriore, thotë se kurrë nuk e kuptoi se sa e bukur ishte Siçilia derisa zbuloi Mussomeli, gjë që e ndihmoi gjithashtu të kapërcejë disa paragjykime për jugun e thellë që kishte marrë gjersa jetonte në veri.

“Mussomeli është një shkëputje totale nga realiteti im i përditshëm. Është një botë tjetër: e qetë, paqësore, ku vendasit udhëheqin një mënyrë jetese të thjeshtë. Kam kuptuar se ne të gjithë, në një moment të jetës sonë, duhet të ngadalësojmë dhe ta marrim me lehtësi. merrni më shumë kohë për të shijuar gjërat cilësore.”

 

Mussomeli

Për të, Mussomeli është shansi për të jetuar një jetë me ritme më të ngadalta dhe për të përdorur kohën e tij të lirë për të shijuar atë që do më shumë e që është vrapimi nëpër kodrat e pacenuara të fshatit.

Ai e krahason atë me heqjen dorë nga ushqimi i shpejtë.

Roldan ka në plan të shpërngulet nga Argjentina me të gjithë familjen e tij dhe tashmë, ka parë disa prona.

“Bashkia e qytetit ka bërë një punë të mrekullueshme me skemën e shtëpive të lira dhe në një moment, pasi të jem vendosur, mund të blej dhe rimodeloj një të tillë, si një projekt jete pa asnjë nxitim,” thotë ai.

Fillimisht, ai planifikon të transferohet në një shtëpi rurale me një kopsht në periferi të Mussomeli, por nëse kontrata e tij njëvjeçare zgjatet, ai do të ishte i lumtur të niste një aventurë një euro ose të lirë për rimodelimin e shtëpisë.

“Unë nuk dua që të jetë një investim, as ta kthej në një butik apo aktivitet tregtar. Do të jetë një vend që mund ta quaj shtëpi për të ardhmen.”

Kalimi në Mussomeli do t’i lejojë gjithashtu Roldanit të rilidhet me rrënjët e tij italiane, duke pasur parasysh se katër stërgjyshërit e tij emigruan në Argjentinë nga Italia.

Për shumë njerëz, ideja e të huajve relativisht të pasur që vijnë në një qytet në vështirësi dhe blejnë prona si shtëpi të dyta është e ngarkuar me probleme.

Por si një mbështetëse e palodhur e Siçilisë, Wolferstan thotë se e ka kuptuar se, nëse trajtohen me kujdes, skemat 1 € jo vetëm që mund të rigjenerojnë strukturën e qytetit dhe të ofrojnë vende pune për ata që punojnë në projekte, por gjithashtu mund të ndezin një ndjenjë të re krenarie në banorët e qyteteve rurale, të cilat, që nga Lufta e Dytë Botërore, kanë prirur të shohin njerëzit të largohen, në vend që të qëndrojnë.

“Sicilianët janë gjithsesi krenarë për ishullin e tyre, ata tashmë mendonin se ishte vendi më i mirë në botë, por për shkak se ka qenë në fund të grumbullit në Itali, kur ka pozitivitet nga jashtë, ju mund ta shihni vërtet atë efekt. Dhe Siçilia ka nevojë për pozitivitet që vjen nga jashtë, sepse është një identitet i kundërshtuar që të gjithë e kanë kritikuar për 150 vjet, dhe tani duket sikur batica po kthehet”.

Lajmet e fundit

Zelensky: Rusia do të humbasë së bashku me ata që e ndihmojnë atë me terrorin

“Çdo person që punon me Rusinë do të mbyllet nga sanksionet. Dhe Federata Ruse do të humbasë gjithçka, së...

Aleksandre Pato, për herë të tretë rikthehet te ish klubi i tij

Fans applaud as Orlando City forward Alexandre Pato stands on the pitch after an MLS soccer match against...

Tensionet në veri, deputeti gjerman: Kosova po zbaton të drejtat në territorin e saj

Tensionet në veri të Kosovës, kanë sjellë reagime të shumta të ndërkombëtarëve të cilët nuk i kursyen kritikat ndaj...

Lukashenko mohoi thashethemet për shëndetin, kundërshtari i tij: Është në gjendje kritike

Belarusian President Alexander Lukashenko. Photo: Sergei GUNEYEV/AFPPresidenti bjellorus, Aleksandër Lukashenko thuhet se është në gjendje kritike. Kjo...
- Advertisement -

Nita Latifi vjen me këngën e re “2 Gota” – Telegrafi

Ashtu siç kishte paralajmëruar, Nita Latifi, ka lansuar sot (e shtunë) këngën e re. “2 gota” mban titullin projekti...

Muamed Sejdini: Duhet edhe më shumë punë

Federata e Futbollit të Maqedonisë sot zhvilloi Kuvendin e rregullt, në të cilën morri përkrahje të plotë nga UEFA...