Deputeti ukrainas: Nëse Serbia pushton Kosovën, ne duhet t’i mbrojmë kosovarët

-

Njëri ndër deputetët në Parlamentin e Ukrainës, Oleksiy Goncharenko, ka komentuar situatën e krijuar në Veri të Kosovës.

Ai ka thënë se, nëse Serbia pushton Kosovën, Ukraina duhet të mbrojë kosovarët.

”Ukraina është gati të veprojë me trupat tona në terren. Rusia po përpiqet të nisë një luftë agresive. Pikërisht sipas metodës së Putinit. Siç thashë, Serbia është kali trojan i Putinit në Evropë. Lufta kudo në botë është e tmerrshme”, ka shkruar Goncharenko në një postim në Twitter.

Postimi i deputetit ukrainas në Twitter

Një koment i tillë vjen nga deputeti ukrainas pas vendosjes së barrikadave nga serbët lokalë në Zupqë dhe Rudar.

Ndërkaq, në veri të Mitrovicës janë dëgjuar sirena nga ora 17:40.

Lajmet e fundit

Aleksandre Pato, për herë të tretë rikthehet te ish klubi i tij

Fans applaud as Orlando City forward Alexandre Pato stands on the pitch after an MLS soccer match against...

Tensionet në veri, deputeti gjerman: Kosova po zbaton të drejtat në territorin e saj

Tensionet në veri të Kosovës, kanë sjellë reagime të shumta të ndërkombëtarëve të cilët nuk i kursyen kritikat ndaj...

Lukashenko mohoi thashethemet për shëndetin, kundërshtari i tij: Është në gjendje kritike

Belarusian President Alexander Lukashenko. Photo: Sergei GUNEYEV/AFPPresidenti bjellorus, Aleksandër Lukashenko thuhet se është në gjendje kritike. Kjo...

Nita Latifi vjen me këngën e re “2 Gota” – Telegrafi

Ashtu siç kishte paralajmëruar, Nita Latifi, ka lansuar sot (e shtunë) këngën e re. “2 gota” mban titullin projekti...
- Advertisement -

Muamed Sejdini: Duhet edhe më shumë punë

Federata e Futbollit të Maqedonisë sot zhvilloi Kuvendin e rregullt, në të cilën morri përkrahje të plotë nga UEFA...

Situata në veri, kongresmeni Torres del kundër Blinken: Kosova është aleat i palëkundur i SHBA

Situata në veri të Kosovës është kthyer në temë diskutimi si në “tryezën” e BE ashtu edhe në atë...