KMDLNJ kërkon më shumë beneficione për të burgosurit

-

I përcjellur nga oficerët korrektues Faton Hajrizi ka takuar familjarët e vet pas 18 vjetësh në banesën ku ata jetojnë në Skënderaj.

Faton Hajrizi i cili në vitin 2000 mijë ishte burgosur pasi kishte vrarë një ushtar rus në Skenderaj.

Hajrizi është i njohur në publik si personi që është arratisur nga të gjitha burgjet e Kosovës.

Pra, Faton Hajrzi është arratisur tetë herë.

Faton Hajrizi, i burgosur

Por, këtë dalje nën shoqërimin e gardianëve ai e ka përfituar pas 18 vitesh, pasi që i është përshatur kushteve të risocializimit brenda burgut.

Të burgosur të tjerë si Faton Hajrizi kanë po të njejtën dëshirë e qëllim.

E si ja arrijnë ti përfitojnë të burgosurit këto benificione ka treguar zv.Drejtori I Shërbimit Korrektues të Kosovës, Ismail Dibrani.

“I dënuari duhet të ketë sjellje të mira, të përshtet me rendin shtëpiak pastaj I nënshtrohet një paneli I cili është panel multidiciplinor që bën vlerësiminim gjatë mbajtjes së dënimit , paneli propozon drejtorit dhe drejtori pastaj vendos a duhet të shkoj apo jo në shtëpi” ka thënë Dibrani.

Ismail Dibrani, zv.Drejtor i Shërbimit Korrektues të Kosovës

Ndërsa janë Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut të cilët po thonë që të burgosurit Kosovar meritojnë më shumë beneficione pasi sipas tyre janë më të sjellëshmit në rajon.

“Për shkak të sjelljeve të mira që I kanë do duhej që të njejtin të mernin dicka, një shpërblim për shkak se ky është qëllimi sepse përndryshe cili do të ishte qëllimi i sjelljee të mira prandaj ne si monitories vlerësojmë që ata nuk e marriin atë që e meritojnë”, ka thënë Valentina Demolli nga KMDLNJ.

Valentina Demolli, KMDLNJ

Aktualisht në burgjet e Kosovës janë duke vuajtur dënimet mbi 1000 të dënuar, ndërsa në paraburgim gjenden edhe 430 persona të tjerë.

Lajmet e fundit

Presidentja Osmani takon Zelenskyn: Askush më mirë se populli i Kosovës s’e kupton dhimbjen e luftën e Ukrainës

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani është takuar në Moldavi me homologun ukrainas Volodymyr Zelenski, të cilit i ka shprehur...

E kryer: Benzema largohet nga Real Madridi pas 14 vitesh, pritet njoftimi zyrtar

Real Madrid's Karim Benzema controls the ball during the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Grubi: Koncepti i ri i ndërtimit me Bechtel & Enka është garancë e realizimit cilësor dhe më të shpejtë të Korridoreve 8 dhe 10-D

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ishte i pranishëm sot në vendin prej ky fillon ndërtimi i Korridorit 8. Grubi përmes...

Kendall Jenner merr vëmendjen me fustanin provokues në kuvertën e jahtit në Kanë – Telegrafi

Kendall Jenner bëri një shfaqje mjaft provokuese në një postim të ri në InstaStory të mërkurën. Modelja 27-vjeçare, e...
- Advertisement -

Heqja e 20 përqindëshit nga Kushtetuta/ Grubi: Do të ndodh kur t’i vijë koha

Nënkryetari i parë i Qeverisë, Artan Grubi, sot ishte pjesëmarrës në fillimin e punimeve për ndërtimin e Korridorit 8,...

Rrustemi: Korridori 8 po ndërtohet me koncept të ri infrastrukturor, më shpejtë dhe me korrektësi maksimale

Drejtori i Ndërmarrjes publike për rrugë shtetërore, Ejup Rrustemi deklaroi sot nga terreni punues për Korridorin 8 se në...