“Moj e bukura Arbëri” – rikthehen Arbëreshët në Prishtinë

-


Arbëreshët apo shqiptarët e vendosur historikisht në jug të Italisë, janë emërtuar si të tillë, pasi në kohën kur u larguan nga Shqipëria, ajo quhej Arbëri.

Çka i veçon arbëreshët është identiteti i fortë i ndërgjegjes etnike dhe gjuhësore. Derisa në folklorin arbëresh përcillet një kujtesë e vazhdueshme e atdheut.

Atmosferë arbëreshe do të sjellim në Prishtinë sot me datë 31 korrik 2022, në natën e fundit të Festivalit të Gastronomisë për këtë vit.

Santino De Bartolo dhe Arbëreshët – Bashkimi Etnofolk, do të këndojnë e vallëzojnë nën ritmin e muzikës arbëreshe.

Sonte nuk do të mungojnë as klasat e gatimit, ku një pjatë speciale do të prezantohet nga Lucia Martini, dhe kuzhinjeri Alessandro Circiello.

Të ftuar special nga Ambasada e Italisë në Kosovë për degustimin e verës do të jenë “Conad”.

Takohemi në sheshin “Adem Jashari” me 31 korrik 2022, nga ora 16:30.

BLEJ BILETËN KËTU!

Lajmet e fundit

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...
- Advertisement -

Publikohen renderët e bazuara në CAD të Samsung Galaxy S24+ – Telegrafi

Dje ka qenë një ditë e madhe për rrjedhjet e telefonave të ardhshëm të Samsung. Fillimisht pamë imazhet e...

Di Maria në super formë, vendos klasiken Benfika-Porto

Angel Di Maria vazhdon të shënojë dhe t’i dhurojë fitore Benfikës.Pasi realizoi ëndrrën e jetës për të fituar Kupën...