Për shkak të lisë së majmunëve, New Yorku shpall gjendje të jashtëzakonshme

-

Përhapja e lisë së majmunëve është shqetësuese dhe për Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Kate Hochul, Guvernatore e New Yorku-t, përmes një postimi në Twitter, ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme në ShBA për të parandaluar shpërthimin e virusit të lisë së majmunëve.

Hochul është shprehur se ka shpallur një emergjencë kombëtare fatkeqësie për të forcuar përpjekjet e vazhdueshme për të luftuar përhapjen e lisë së majmunëve.

Guvernatorja e New Yorkut ka shkruar se ky urdhër ekzekutiv do t’i mundësojë të përgjigjen më shpejt dhe u lejon profesionistëve shëndetësorë të ndërmarrin hapa shtesë për vaksinimin e më shumë qytetarëve të New Yorkut.

Postimi i Guvernatores së New York-ut, Katie Hochul

Deri më 29 korrik në New York janë raportuar 1 mijë e 383 raste me linë së majmunëve dhe një në katër raste të lisë së majmunëve në SHBA është në New York.

“Ne po punojmë gjatë gjithë kohës për të siguruar më shumë vaksina, për të zgjeruar kapacitetin e testimit dhe për të edukuar njujorkezët sesi të qëndrojnë të sigurt”, u shpreh Hochul.

 

Spanja dhe Brazili raportojnë vdekjet e para nga lia e majmunëve në Evropë

Lajmet e fundit

Grubi: Koncepti i ri i ndërtimit me Bechtel & Enka është garancë e realizimit cilësor dhe më të shpejtë të Korridoreve 8 dhe 10-D

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ishte i pranishëm sot në vendin prej ky fillon ndërtimi i Korridorit 8. Grubi përmes...

Kendall Jenner merr vëmendjen me fustanin provokues në kuvertën e jahtit në Kanë – Telegrafi

Kendall Jenner bëri një shfaqje mjaft provokuese në një postim të ri në InstaStory të mërkurën. Modelja 27-vjeçare, e...

Heqja e 20 përqindëshit nga Kushtetuta/ Grubi: Do të ndodh kur t’i vijë koha

Nënkryetari i parë i Qeverisë, Artan Grubi, sot ishte pjesëmarrës në fillimin e punimeve për ndërtimin e Korridorit 8,...

Rrustemi: Korridori 8 po ndërtohet me koncept të ri infrastrukturor, më shpejtë dhe me korrektësi maksimale

Drejtori i Ndërmarrjes publike për rrugë shtetërore, Ejup Rrustemi deklaroi sot nga terreni punues për Korridorin 8 se në...
- Advertisement -

Rruga Tetovë-Prizren/ Rrustemi: Është kryer fizibiliteti dhe zgjedhur traseja, vijojmë me proceset pasuese

Drejtori i Ndërmarrjes publike për rrugë shtetërore, Ejup Rrustemi nga terreni punues për fillimin e ndërtimit të Korridorit 8,...

Mourinho nuk garanton qëndrimin te Roma

Jose Mourinho ishte totalisht i pakënaqur me ndarjen e drejtësisë në finalen e Ligës së Evropës ku pësoi disfatë...