Pritje zyrtare e kryeministrit spanjoll

-

Në kuadër të turit të tij ballkanik kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez, po qëndron në Shkup. Ai me ceremoni zyrtare u prit nga Kryemisnitri Dimitar Kovaçevski, ndërsa ka takuar edhe presidentin Stevo Pendarovski.

Qëllimi i vizitës së kryemisnistrit spanjoll është të dëshmohet rëndësia që Spanja i kushton Ballkanit perëndimorë, si dhe marrëdhëniet dypalëshe në planin politik, ekonomik dhe kulturorë, si dhe të shpreh përkrahje për përpjekjet e vendeve për anëtarësim në BE.

Kryeminsitri spanjoll paraprakisht ka vizituar Serbinë dhe Bosnje Hercegovinën, ndërsa nga Shkupi do të udhëtoj në Tiranë, për të vazhduar me vizitën në Mal të Zi. Shteti i vetëm ballkanik ku nuk do të ndalet kryemisnitri spanjoll është Kosova, pasi Spanja është një nga 5 vendet e BE-së të cilat ende nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës.

Lajmet e fundit

Aleksandre Pato, për herë të tretë rikthehet te ish klubi i tij

Fans applaud as Orlando City forward Alexandre Pato stands on the pitch after an MLS soccer match against...

Tensionet në veri, deputeti gjerman: Kosova po zbaton të drejtat në territorin e saj

Tensionet në veri të Kosovës, kanë sjellë reagime të shumta të ndërkombëtarëve të cilët nuk i kursyen kritikat ndaj...

Lukashenko mohoi thashethemet për shëndetin, kundërshtari i tij: Është në gjendje kritike

Belarusian President Alexander Lukashenko. Photo: Sergei GUNEYEV/AFPPresidenti bjellorus, Aleksandër Lukashenko thuhet se është në gjendje kritike. Kjo...

Nita Latifi vjen me këngën e re “2 Gota” – Telegrafi

Ashtu siç kishte paralajmëruar, Nita Latifi, ka lansuar sot (e shtunë) këngën e re. “2 gota” mban titullin projekti...
- Advertisement -

Muamed Sejdini: Duhet edhe më shumë punë

Federata e Futbollit të Maqedonisë sot zhvilloi Kuvendin e rregullt, në të cilën morri përkrahje të plotë nga UEFA...

Situata në veri, kongresmeni Torres del kundër Blinken: Kosova është aleat i palëkundur i SHBA

Situata në veri të Kosovës është kthyer në temë diskutimi si në “tryezën” e BE ashtu edhe në atë...