Begaj telefonon Osmanin, vlerëson maturinë e autoriteteve të Kosovës

-

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, të hënën e 1 gushtit nëpërmjet një postimi në llogarinë e tij në Facebook, ka thënë se ka zhvilluar bisedë telefonike me homologen e tij nga Kosova, Vjosa Osmanin.

Në këtë telefonatë Begaj ka thënë se e vlerëson maturinë e autoriteteve të Kosovës dhe partnerëve ndërkombëtarë, për shtyrjen e zbatimit të reciprocitetit me Serbinë për çështjet e dakorduara më herët.

“Kosova është tashmë një realitet i pakthyeshëm politik, kontribues për paqen dhe sovraniteti i saj mbetet i pacënueshëm”, përfundon postimi i presidentit të Shqipërisë, Bajram Begaj.

Postimi i presidentit të Shqipërisë, Bajram Begaj në Facebook

Mbështetje për marrëveshjen e reciprocitetit ka shprehur dhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama.

Rama ka shtuar se e mbështet Kosovën dhe kërkesën e saj për zbatimin e marrëveshjes dhe i përgëzon autoritetet e Kosovës për sensin e vetëpërmbajtjes dhe dëgjimin e aleatëve që sugjeruan shtyrjen për 30 ditë.

 

Lajmet e fundit

Zelensky: Rusia do të humbasë së bashku me ata që e ndihmojnë atë me terrorin

“Çdo person që punon me Rusinë do të mbyllet nga sanksionet. Dhe Federata Ruse do të humbasë gjithçka, së...

Aleksandre Pato, për herë të tretë rikthehet te ish klubi i tij

Fans applaud as Orlando City forward Alexandre Pato stands on the pitch after an MLS soccer match against...

Tensionet në veri, deputeti gjerman: Kosova po zbaton të drejtat në territorin e saj

Tensionet në veri të Kosovës, kanë sjellë reagime të shumta të ndërkombëtarëve të cilët nuk i kursyen kritikat ndaj...

Lukashenko mohoi thashethemet për shëndetin, kundërshtari i tij: Është në gjendje kritike

Belarusian President Alexander Lukashenko. Photo: Sergei GUNEYEV/AFPPresidenti bjellorus, Aleksandër Lukashenko thuhet se është në gjendje kritike. Kjo...
- Advertisement -

Nita Latifi vjen me këngën e re “2 Gota” – Telegrafi

Ashtu siç kishte paralajmëruar, Nita Latifi, ka lansuar sot (e shtunë) këngën e re. “2 gota” mban titullin projekti...

Muamed Sejdini: Duhet edhe më shumë punë

Federata e Futbollit të Maqedonisë sot zhvilloi Kuvendin e rregullt, në të cilën morri përkrahje të plotë nga UEFA...