Borisov: Me Zaevin treguam guxim dhe përgjegjësi për të ardhmen

-

Para pesë vitesh kryeministri Zoran Zaev dhe unë treguam guxim dhe përgjegjësi për të ardhmen duke nënshkruar Marrëveshjen për miqësi, fqinjësi të mirë dhe bashkëpunim, thotë ish-kryeministri bullgar dhe lideri i GERB-it, Boyko Borissov, në një mesazh në rrjetet sociale me rastin e pesë vjetorit nga nënshkrimi i marrëveshjes.

“Shkupi është në NATO dhe po negocion me BE-në, dhe ne kemi një fqinj që është përkushtuar të respektojë vlerat evropiane: të mbrojë të gjithë qytetarët e tij, të ndalojë diskriminimin ndaj bullgarëve dhe të hapë kontakte ekonomike dhe kulturore”, thotë Borissov.

Kreu i GERB-it kujton gjithashtu se së fundmi partia e tij mbështeti fillimin e negociatave, pasi deklaroi se përkrah propozimin francez dhe dha dritën jeshile për negociatat e Maqedonisë së Veriut me BE-në.

“Para disa ditësh, GERB tregoi edhe një herë se sa me përgjegjësi veprojnë politikanët, ne mbështetëm fillimin e negociatave ndërmjet RMV-së dhe BE-së. Mbështetja jonë për fqinjët tanë do të vazhdojë pavarësisht nëse jemi në pushtet apo në opozitë sepse kjo kohë është e duhura”, tha Borissov.

Lajmet e fundit

Përplasen dy trena në Indi, raportohet për shumë viktima

Shumë njerëz dyshohet se kanë vdekur në Indinë lindore pasi një tren pasagjerësh doli nga shinat pas një përplasjeje...

Klubet me vlerën më të lartë në botë, kush mban kreun?!

Në këtë sezon nuk fitoi asnjë trofe, por Real Madrid ka se për çfarë të krenohet. “Los Blancos” janë...

Florim Asani nga gjenerata U18 e Shkëndijës po dëshmon talentët e rinjë të sportit që i ka Tetova

Mesfushori i fundit Florim Asani nga Tetova i cili për momentin po luan në gjeneratën U18 të klubit të...

Dashuri dhe festë për të voglin e yllit Liza

Dihet tashmë se ajo është një yll i muzikës atje ku jetoj por jo vetëm, por edhe një zonjë...
- Advertisement -

Edi Rama për Ali Ahmetin dhe babanë e Hashim Thaçit: Burra!

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka komentuar vizitën e sotme të kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në...

Kryeparlamentari Xhaferi në Vilnus takoi nënkryetaren e parë të Asamblesë nacionale franceze, Valeri Rabo

Kryetari Xhaferi sot, në margjinat e takimit në nivel të lartë të kryetarëve të parlamenteve të vendeve anëtare të...