Kurti takohet me ambasadorin amerikan, Bislimi me atë britanik

-

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është takuar me ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeffrey Hovenier.

Siç mëson RTV Dukagjini, bëhet fjalë për një takim të rregullt midis Kurtit dhe ambasadorit amerikan.

Pas takimit të tij me kreun e qeverisë, Hovenier është parë në oborrin e ndërtesës së Qeverisë teksa është larguar.

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier

Ndërkaq, nga ndërtesa e Qeverisë së Kosovës është parë duke dalë edhe ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Nicholas Abott.

Ai është takuar me zëvendëskryeministrin e parë, Besnik Bislimi.

Kjo për RTV Dukagjini, është konfirmuar nga kabineti i zëvendëskryeministrit Bislimi.

Megjithatë, ende nuk dihet arsyeja e takimeve.

Ndryshe, para mesnatës së një gushtit, Qeveria e Kosovës, kishte marrë vendim që të shtyjë implementimin e vendimeve të reciprocitetit të letërnjoftimeve me Serbinë dhe atë për targa.

Vendimi është marrë pas takimit të krerëve shtetërorë të Kosovës me ambasadorin amerikan, Jeffrey Hovenier.

ShBA-ja ka kërkuar të shtyhet implementimi i vendimeve për 30 ditë. Zbatimi i vendimeve është shtyrë deri më 1 shtator, por me kusht që të hiqen barrikadat në veri.

Lajmet e fundit

Përplasen dy trena në Indi, raportohet për shumë viktima

Shumë njerëz dyshohet se kanë vdekur në Indinë lindore pasi një tren pasagjerësh doli nga shinat pas një përplasjeje...

Klubet me vlerën më të lartë në botë, kush mban kreun?!

Në këtë sezon nuk fitoi asnjë trofe, por Real Madrid ka se për çfarë të krenohet. “Los Blancos” janë...

Florim Asani nga gjenerata U18 e Shkëndijës po dëshmon talentët e rinjë të sportit që i ka Tetova

Mesfushori i fundit Florim Asani nga Tetova i cili për momentin po luan në gjeneratën U18 të klubit të...

Dashuri dhe festë për të voglin e yllit Liza

Dihet tashmë se ajo është një yll i muzikës atje ku jetoj por jo vetëm, por edhe një zonjë...
- Advertisement -

Edi Rama për Ali Ahmetin dhe babanë e Hashim Thaçit: Burra!

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka komentuar vizitën e sotme të kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në...

Kryeparlamentari Xhaferi në Vilnus takoi nënkryetaren e parë të Asamblesë nacionale franceze, Valeri Rabo

Kryetari Xhaferi sot, në margjinat e takimit në nivel të lartë të kryetarëve të parlamenteve të vendeve anëtare të...