Miratohet rezoluta e AAK-së lidhur me mosliberalizimin e vizave

-

Të mërkurën e tre gushtit, në seancën e Kuvendit të  Kosovës, me 65 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim është miratuar Rezoluta e Aleancës së Ardhmërisë së Kosovës(AAK) në lidhje me liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës.

Deputetët e opozitës, gjatë diskutimeve të tyre e kritikuan edhe pushtetin aktual për mosliberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës.

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Armend Zemaj ka thënë se për mosliberalizimin e vizave nuk mund të fajësohet vetëm Bashkimi Evropian, por edhe Qeveria që është në pushtet.

Armend Zemaj, deputet i LDK-së

Ndërsa Pal Lekaj, nga Aleanca e Ardhmërisë së Kosovës(AAK), ka thënë se agjenda prioritare për të gjitha qeveritë në Kosovë ka qenë plotësimi i kushteve për liberalizim të vizave.

Pal Lekaj, deputet i AAK-së

Sipas tij, e gjithë pesha e përgjegjësisë koncentrohej në barrën e qeverive paraprake.

Ndërsa, siç thotë ai që nga ky moment përgjegjësia kalon në organet e vendimmarrjes të Bashkimit Evropian.

Ndërkaq, Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri, ka thënë se Kuvendi i Kosovës duhet të ketë një Rezolutë, përmes së cilës, duhet të ngritet kjo çështje për një vendim meritor dhe sa më të shpejtë.

Besnik Tahiri, shef i grupit parlamentar të AAK-së

“Ne, deputetët e Kuvendit të Kosovës, zotohemi se do t’i shpiejmë përpara të gjitha reformat që garantojnë shtetin e së drejtës, nismat kundër korrupsionit, projektet për punësim e zhvillim, mbikëqyrjen e zbatimit të ligjeve, garancinë për institucionet e pavarura, dhe garantimin e çdo standardi evropian mbi të dhënat personale dhe gjendjes civile, kontrollin e trafikimit me qenie njerëzore dhe luftimin e pakompromis të të gjitha formave të trafikimit me narkotik”, ka thënë Tahiri.

Ai u ka bërë thirrje vendeve anëtare që të kenë besim në Republikën e Kosovës “si një prej partnerëve më të devotshëm në përqafimin e vlerave dhe standardeve që burojnë nga BE-ja, ku një nga shtyllat është edhe liria e lëvizjes”.

Ndërsa për rezolutën për adresimin e rritjes së çmimeve, Kuvendi i Kosovës nuk pati kuorum që ta miratojë.

Tahiri thirrje BE-së për liberalizim të vizave për qytetarët e Kosovës

Lajmet e fundit

Përplasen dy trena në Indi, raportohet për shumë viktima

Shumë njerëz dyshohet se kanë vdekur në Indinë lindore pasi një tren pasagjerësh doli nga shinat pas një përplasjeje...

Klubet me vlerën më të lartë në botë, kush mban kreun?!

Në këtë sezon nuk fitoi asnjë trofe, por Real Madrid ka se për çfarë të krenohet. “Los Blancos” janë...

Florim Asani nga gjenerata U18 e Shkëndijës po dëshmon talentët e rinjë të sportit që i ka Tetova

Mesfushori i fundit Florim Asani nga Tetova i cili për momentin po luan në gjeneratën U18 të klubit të...

Dashuri dhe festë për të voglin e yllit Liza

Dihet tashmë se ajo është një yll i muzikës atje ku jetoj por jo vetëm, por edhe një zonjë...
- Advertisement -

Edi Rama për Ali Ahmetin dhe babanë e Hashim Thaçit: Burra!

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka komentuar vizitën e sotme të kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në...

Kryeparlamentari Xhaferi në Vilnus takoi nënkryetaren e parë të Asamblesë nacionale franceze, Valeri Rabo

Kryetari Xhaferi sot, në margjinat e takimit në nivel të lartë të kryetarëve të parlamenteve të vendeve anëtare të...