Në veri ndalohet një autoambulancë, dyshohet se me të kontrabandoheshin barna

Të martën e dy gushtit, Policia e Kosovës ka njoftuar se në veri të vendit, në fshatin Rudare të Zveçanit, njësitet policore nga Drejtoria Rajonale e Policisë Kufitare, kanë ndaluar një autoambulancë me të cilën dyshohet se po kontrabandoheshin barna.

Sipas njoftimit të Policisë, automjeti i ndaluar drejtohej nga D.S., me banim në Zveçan.

Njësitet policore gjatë kontrollimit të automjetit, të ngarkuar në të, kanë hasur pako me produkte medicinale me banderola të Serbisë.

Ndërsa, drejtuesi i automjetit nuk posedonte dokumente për prejardhjen e produkteve medicinale.

Mallrat që po tentonin të kontrabandoheshin me autoambulancë

“Ekziston dyshim i bazuar se ato barna kanë hyrë në territorin e Republikës së Kosovës në mënyrë ilegale, pra janë kontrabanduar duke i ikur obligimeve doganore”, thuhet në njoftim.

Policia për rastin ka njoftuar prokurorin e Prokurorisë Themelore në Mitrovicë dhe rasti në koordinim me të është duke u trajtuar më tutje.