Monica Lewinsky i kërkon Beyonces të heqë emrin e saj nga kënga “Partition” ku i referohet skandalit seksual me Bill Clintonin


Monica Lewinsky i sugjeroi Beyonces të hiqte emrin e saj pasi këngëtarja njoftoi se do të bënte të njëjtën gjë me një fjalë fyese në një këngë të albumit të saj të ri të “Renaissance”.

49-vjeçarja sugjeroi që Beyonce të shkonte më tej dhe të hiqte emrin e saj nga kënga e saj hit “Partition”, pasi këngëtarja vendosi të heqë një fjalë nga albumi i saj më i fundit për shkak të ofendimeve të personave me aftësi të kufizuar.

“Uhmm, pasi jemi këtu… #Partition”, shkroi ajo në Twitter duke iu referuar këngës së vitit 2013 në albumin e Beyonces , ku ajo këndoi në një rrjesht “Monica Lewinsky është e gjitha mbi fustanin tim”.

Foto: Beyonce/Instagram

Fraza aludon në skandalin seksual të viteve 1990 që përfshinte Monica Lewinsky dhe presidentin e atëhershëm amerikan, Bill Clinton. Lewinsky ishte një praktikant 24-vjeçar në Shtëpinë e Bardhë kur Clinton dhe Hillary u martuan.

Lewinski, biografia e të cilit në Twitter e përshkruan atë si një “muzë të këngës rap”, ka adresuar më parë përmendjen e emrit të saj në tekste të këngëve.

Ajo falënderoi Beyoncen që e përfshiu atë në këngë në një ese që shkroi për “Vanity Fair” në 2014, por bëri një korrigjim.

“Miley Cyrus më referon mua në aktin e saj në skenë, Eminem bën këngë rap për mua dhe hiti i fundit i Beyonces më bën thirrje. Faleminderit, Beyonce, por nëse po flasim, mendoj se keni dashur të thoni ‘Bill Clinton’ është mbi fustan, jo “Monica Lewinsky”.

Ajo shtoi se më parë e kishte trajtuar situatën me humor, sepse “duke mësuar të qesh për gjëra që më lënduan ose më poshtëruan është mënyra se si mbijetova”.

Foto: Vanety Fair

Ndërkohë së fundmi, Beyonce u përball me reagime dhe kritika në internet nga aktivistët e personave me aftësisë së kufizuar.

Përdorimi i fjalës “spaz” nga Beyonce në këngën “Heated” nga Renaissance, albumi i saj i parë solo që nga viti 2016, e futi atë në telashe përpara kërkesës së Lewinskit.

Këngëtarja 40-vjeçare mori vlerësime të mira kur debutoi albumin e saj, por ajo u kritikua gjatë fundjavës kur fansat vunë re përfshirjen e një termi nënçmues në këngën “Heated”.

“Spaz” rrjedh nga fjala “spastike”, e cila konsiderohet nënçmuese për njerëzit me paralizë cerebrale spastike. Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), çrregullimi ndikon në aftësinë e një personi për të kontrolluar muskujt e tyre, veçanërisht në krahët dhe këmbët.