Përfshihet nga flakët një shtëpi e të moshuarve në Stamboll

-

Shtëpija e të moshuarve të Spitalit Grek Balikli, në lagjen Zeytinburnu të Stambollit, është përfshirë nga flakët të mërkurën e 3 gushit.

Zjarr ky i cili kishte shkaktuar frikë dhe panik tek qytetarët të cilët kishin qenë në objekt.

Gjatë zjarrit ishin evakuuar gjithsej 104 persona, prej tyre 62 ishin të moshuar dhe 42 të tjerë pacientë në spital.

Pas rreth dy orësh përpjekje, zjarri ishte vënë nën kontroll, dhe nuk është raportuar për viktima apo të lënduar nga zjarri.

Ndërkaq, Guvernatori i Stambollit, Ali Yerlikaya, kishte bërë një hetim në vendngjarje, i cili kishte thënë se shkaku i zjarrit që ka filluar në çati do të zbulohet pas hetimeve dhe se struktura e regjistruar do të restaurohet.

Nga ana tjetër, presidenti Erdogan kishte marrë informacion për zjarrin nga kryemjeku, raporton sabah.com.tr.

I pari i Turqisë, ka shprehur pikëllimin e tij të madh për zjarrin në spitalin grek Balikli dhe ka përcjellur dëshirën e tij për shërim.

Evakuimi i pacientëve nga zjarri

Duke u shprehur se ka ndjekur nga afër zhvillimet në lidhje me zjarrin që në momentin e parë.

Presidenti Erdogan, ka thënë se mungesa e ndonjë humbjeje apo dëmtimi, shuarja e zjarrit dhe fillimi i punimeve të ftohjes kanë sjellur pak lehtësim në zemrat tona.

Ndërkaq ka bërë të ditur që shumë shpejtë do të fillojë riparimi i këtij objekti thuajse të shkatërruar nga flakët.

Lajmet e fundit

Përplasen dy trena në Indi, raportohet për shumë viktima

Shumë njerëz dyshohet se kanë vdekur në Indinë lindore pasi një tren pasagjerësh doli nga shinat pas një përplasjeje...

Klubet me vlerën më të lartë në botë, kush mban kreun?!

Në këtë sezon nuk fitoi asnjë trofe, por Real Madrid ka se për çfarë të krenohet. “Los Blancos” janë...

Florim Asani nga gjenerata U18 e Shkëndijës po dëshmon talentët e rinjë të sportit që i ka Tetova

Mesfushori i fundit Florim Asani nga Tetova i cili për momentin po luan në gjeneratën U18 të klubit të...

Dashuri dhe festë për të voglin e yllit Liza

Dihet tashmë se ajo është një yll i muzikës atje ku jetoj por jo vetëm, por edhe një zonjë...
- Advertisement -

Edi Rama për Ali Ahmetin dhe babanë e Hashim Thaçit: Burra!

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka komentuar vizitën e sotme të kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në...

Kryeparlamentari Xhaferi në Vilnus takoi nënkryetaren e parë të Asamblesë nacionale franceze, Valeri Rabo

Kryetari Xhaferi sot, në margjinat e takimit në nivel të lartë të kryetarëve të parlamenteve të vendeve anëtare të...