Grubi pret në takim lamtumirës ambasadoren Zadorozhnjuk

-

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur sot në një takim lamtumirës ambasadoren e Ukrainës, Natalija Zadorozhnjuk.

Në takim është biseduar rreth situatës aktuale në të cilën ndodhet Ukraina, ku ambasadorja Zadorozhnjuk e ka vlerësuar si të vështirë. Maqedonia e Veriu është rreshtuar në anën e vëërtetë të historisë duke u rreshtuar krah vendeve demokratike në linjën e vendosjes së sanksioneve ndaj Federatës Ruse dhe si vend anëtar i NATO-s ka dënuar që në fillim agresionin rus pasiqë në botë në shekullin 21 nuk ka vend për agresion dhe dhunë.

Ambasadorja Zadorozhnjuk ka shprehur falenderim për ndihmën e vazhdueshme që Maqëdonia e Veriut ka dhënë në këtë periudhë krize, përfshirë këtu pritjen e qytetarëve ukrainas që kërkuan strehim në vendin tonë, derisa Grubi ka riafirmuar edhe njëherë mbështetjen e fortë të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës, duke bërë apel që palët të ulen dhe të zgjidhin konfliktin përmes dialogut dhe diplomacisë.

Grubi dhe Zadorozhnjuk diskutuan edhe për hapin e rëndësishëm që bëri Maqedonia e Veriut me fillimin e negociatave për integrim me Bashkimin Europian dhe mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare si kundërpërgjigje adekuate ndaj tentativave të destabilizimit dhe dezorientimit ideologjik të vendit, ndërsa kanë cilësuar si moment historik marrjen e statusit si vend kandidat për Ukrainën, një lëvizje kjo cilësuar si e guximshme gjeopolitike e shkaktuar nga pushtimi rus.

Të dy bashkëseduesit vlerësuan se bashkëpunimi mes dy vendeve duhet të vazhdojë edhe më fuqishëm në shumë sfera, me theks të veçantë në rindërtimin e Ukrainës.

Video material

https://youtu.be/OO5WSE3z-Cs

https://we.tl/t-qdP5Y7ybD0

Lajmet e fundit

Përplasen dy trena në Indi, raportohet për shumë viktima

Shumë njerëz dyshohet se kanë vdekur në Indinë lindore pasi një tren pasagjerësh doli nga shinat pas një përplasjeje...

Klubet me vlerën më të lartë në botë, kush mban kreun?!

Në këtë sezon nuk fitoi asnjë trofe, por Real Madrid ka se për çfarë të krenohet. “Los Blancos” janë...

Florim Asani nga gjenerata U18 e Shkëndijës po dëshmon talentët e rinjë të sportit që i ka Tetova

Mesfushori i fundit Florim Asani nga Tetova i cili për momentin po luan në gjeneratën U18 të klubit të...

Dashuri dhe festë për të voglin e yllit Liza

Dihet tashmë se ajo është një yll i muzikës atje ku jetoj por jo vetëm, por edhe një zonjë...
- Advertisement -

Edi Rama për Ali Ahmetin dhe babanë e Hashim Thaçit: Burra!

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka komentuar vizitën e sotme të kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në...

Kryeparlamentari Xhaferi në Vilnus takoi nënkryetaren e parë të Asamblesë nacionale franceze, Valeri Rabo

Kryetari Xhaferi sot, në margjinat e takimit në nivel të lartë të kryetarëve të parlamenteve të vendeve anëtare të...